Nocne wstawanie do noworodka to codzienność świeżo upieczonych rodziców. Jak zmienia się sen niemowlaka z biegiem czasu? Kiedy maluch zaczyna przesypiać noce? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co może wspierać zdrowy sen dziecka.

Jak wygląda sen noworodka?

Sen noworodka charakteryzuje się dużą nieregularnością i częstymi przebudzeniami. Dzieci zaraz po urodzeniu śpią od 16 do 20 godzin na dobę, ale czas ten jest rozłoży na krótkie cykle trwające od 2 do 4 godzin. Organizm noworodków jeszcze nie odróżnia dnia od nocy, dlatego budzą się one w nieregularnych odstępach czasu. Najczęściej jest to spowodowane głodem, ponieważ maluchy szybko trawią mleko matki i potrzebują regularnych karmień. Sen noworodków składa się tylko z dwóch faz — REM (faza snu z szybkim ruchem gałek ocznych) i NREM (faza snu głębokiego) — co sprawia, że dzieci często się wybudzają​​. Każdy cykl trwa około 50-60 minut, po którym maluch wstaje. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlęta zaczynają mieć dłuższe fazy snu głębokiego podobne do tych u dorosłych.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Przyczyn nocnych pobudek u niemowląt jest wiele i nie ograniczają się one tylko do głodu. Dzieci często mają trudności z przejściem między różnymi fazami snu, co prowadzi do częstych przebudzeń. Niemowlęta potrzebują też poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodziców, dlatego wybudzają się, aby mieć kontakt z opiekunami​. Ząbkowanie, rozwój motoryczny i skoki rozwojowe także mogą zakłócać spokojny sen malucha. Jednokrotnie wrażliwość na hałas i zmiany w otoczeniu również wpływają na jakość nocnego wypoczynku dziecka. Warto pamiętać, że każde niemowlę ma indywidualny rytm snu, a niektóre maluchy bywają bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, co może prowadzić do częstszych pobudek. Na nocne przebudzenia dziecka mogą także wpływać dyskomfort czy potrzeba zmiany pieluchy.

Kiedy dziecko powinno przesypiać całą noc?

Większość niemowląt zaczyna przesypiać całą noc między 6. a 9. miesiącem życia, jednak warto podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Około pierwszych urodzin większość maluchów jest w stanie przespać od 6 do 8 godzin bez przerwy​. Niektóre dzieci mogą jednak potrzebować co najmniej jednego nocnego karmienia nawet po ukończeniu 9. miesiąca życia. Regularne i obfite posiłki w ciągu dnia mogą pomóc wydłużyć sen malucha, ograniczając potrzebę nocnego jedzenia. Stworzenie spokojnej atmosfery przed położeniem dziecka do łóżka i wprowadzenie rytuałów, takich jak czytanie bajek, śpiewanie kołysanek czy ciepła kąpiel, także wspierają przesypianie całej nocy​ przez malucha. Rodzice powinni być cierpliwi i dostosowywać swoje podejście do indywidualnych potrzeb swojej pociechy​.

Na samym początku sen dzieci jest bardzo nieregularny, ponieważ często budzą się one, aby zaspokoić swoje potrzeby głodu i bliskości. Warto w naszej ocenie systematycznie przyzwyczajać malucha do przesypiania całej nocy poprzez wieczorną rutynę i stopniową rezygnację z nocnych karmień. A jak Ty wspierasz nocny wypoczynek swojego dziecka? Podziel się wskazówkami w komentarzu.

Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jak zmienia się sen niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *