Pojawienie się na świecie dziecka jest dużą rewolucją w życiu zarówno rodziców, jak i całego otoczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że niemowlę, choć zaczyna jako niezbyt ruchliwe i niewiele potrafiące maleństwo, jego rozwój w pierwszym roku życia jest ogromny. Już pierwsze tygodnie po narodzinach przynoszą wiele nowości. Oto 5 ciekawostek z tym związanych.
1. Pierwsze dni życia niemowlaka – sen i jedzenie
Będąc w brzuchu matki, dziecko niewiele słyszało. Głównie były to dźwięki związane z organizmem matki, a także mocno przytłumione dźwięki z zewnątrz. Po narodzinach maluszek musi się zmierzyć ogromnym hałasem, do którego dość szybko się przyzwyczaja. Szybko też zaczyna rozpoznawać głosy rodziców. Pierwsze dni życia wiążą się też z tym, że noworodek właściwie nie robi nic, tylko śpi, je i płacze. Na sen przeznacza nawet do 20 godzin dziennie. To także czas, gdy maluch może stracić na wadze i jest to zupełnie normalne.
2. Przyglądanie się innym przez niemowlaka
W drugim tygodniu życia noworodka niewiele się zmienia. Nadal dużo śpi, je i płacze. Powoli jednak zaczyna się przyzwyczajać do nowego otoczenia, a proces adaptacji postępuje z każdym następnym dniem. W drugim tygodniu widać już wyraźny wzrost wagi, jak również zaczyna pojawiać się powoli wodzenie wzrokiem. To dopiero początek, ale niemowlę może zacząć przyglądać się twarzom innych i zaczynają ćwiczyć mięśnie oczu przez śledzenie przedmiotów.
3. Zwiększenie się dziennej aktywności niemowlaka
W stosunku do dwóch tygodni poprzednich niewiele się zmienia. Przede wszystkim niemowlę nadal ma nieskoordynowane ruchy i wciąż długi śpi, bo około 16 h w ciągu doby. Zwiększa się jego aktywność w ciągu dnia, choć póki co może ograniczać się jedynie do obserwowania otoczenia. W trzecim tygodniu wykształca się także warunkowy odruch ssania, mogą też pojawić się pierwsze próby podnoszenia główki, choć póki co bez możliwości jej utrzymania.
4. Nowe dźwięki wydawane przez niemowlaka
Po ukończeniu 4 tygodnia życia dziecko oficjalnie przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlakiem. Zaczyna też nie tylko wodzić wzrokiem za przedmiotami, ale i próbuje je łapać do rączki. Póki co to będą to zabawki podawane bezpośrednio przez rodziców i będzie to chwyt automatyczny. Oznacza to, że nie sięga po przedmioty świadomie, po prostu reaguje, gdy coś dotknie jego rączki. Pojawiają się też bardziej zróżnicowane dźwięki wydawane przez dziecko. Oprócz płaczu można usłyszeć mruczenie czy piszczenie. Coraz częściej też zaczyna otwierać piąstki, co jest wstępem do świadomego poruszania dłońmi.
5. Niemowlak rozpoznaje zapachy
Dziecko w piątym tygodniu życia jest w stanie już rozpoznawać zapachy, zwłaszcza te z jego najbliższego otoczenia. Czuje i rozpoznaje zapach rodziców, mleka. Tutaj też następuje pierwszy skok rozwojowy, kiedy to niemowlę staje się coraz bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Reaguje na dźwięki, a także może stać się bardziej niespokojne, gdy usłyszy hałas. Mózg dziecka wchodzi w istotną fazę, gdy tworzą się gwałtownie nowe połączenia neuronowe. Widzi coraz więcej na coraz większe odległości, a także uczy się stałego rytmu dnia. Dziecko w tym wieku nadal dużo śpi, bo około 16 h na dobę.
To tylko pierwsze 5 tygodni z życia niemowlaka, a mimo to zachodzi tutaj całkiem sporo zmian. Rodzice często nie mogą się nadziwić, jak ich maluch osiąga nowe umiejętności i wręcz z dnia na dzień. Został wspomniany przy okazji 5. tygodnia pierwszy skok rozwojowy i jest on jednym z kilku. Następne skoki rozwojowe następują w 7-9 tygodniu, później 11-12, 15-15 tygodniu u tak jeszcze wiele razy. Są to momenty przełomowe, gdy niemowlę w szybkim tempie uczy się nowych rzeczy.
Przykład? Dziecko do 6. miesiąca życia nie lubiło leżenia na brzuszku i nagle z dnia na dzień zaczęło tę pozycję akceptować, a wręcz próbować się samodzielnie obracać. Oczywiście każde dziecko jest inne i trzeba brać na to poprawkę, obserwując rozwój swojego malucha.