Twój maluch ma ograniczoną ruchomość w stawach biodrowych? Obawiasz się, że może to być oznaka poważnej wady narządu ruchu? Podpowiemy Ci, czym właściwie jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt i jak pielęgnować maluszka, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

Czym jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt?

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci to nieprawidłowe ułożenie głowy kości udowej w panewce, które wynika z jej przesunięcia w torebce stawowej i skutkuje zwichnięciem biodra. Patologia ta może być wadą wrodzoną lub nabytą podczas nieprawidłowej pielęgnacji malucha. Dysplazja bioder dotyka średnio ok. 5% dzieci i częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Zwykle dotyczy tylko jednego stawu, chociaż zdarzają się również przypadki obustronnego patologicznego ułożenia kości w panewce. Późno wykryta dysplazja stawu biodrowego często skutkuje nieprawidłowym rozwojem narządu ruchu, czego skutkiem jest utykanie lub kołysanie się dziecka na boki podczas chodzenia (ten rodzaj poruszania się potocznie określa się „kaczym chodem”).

Jakie są objawy dysplazji stawu biodrowego u dzieci?

Pierwsze objawy dysplazji stawów biodrowych u dziecka można zaobserwować podczas codziennej opieki nad maluszkiem. Jedną z oznak nieprawidłowego ułożenia kości udowej w panewce jest jej przeskakiwanie podczas odwodzenia nóżki niemowlaka w trakcie przewijania. Często towarzyszy temu charakterystyczne trzaskanie. Maluch ma ograniczony zakres ruchu w obrębie jednego lub obu stawów biodrowych, co uniemożliwia szerokie rozstawienie kończyn dolnych. O dysplazji bioder może świadczy również różnica w długości nóżek, a także asymetryczne ułożenie fałd pośladkowych i udowych.

Rehabilitacja podczas dysplazji stawu biodrowego u niemowląt polega na noszeniu przez dziecko specjalnej ortezy, która utrzymuje głowę kości udowej w odpowiedniej pozycji, dzięki temu staw może rozwijać się prawidłowo. Czasami stosuje się również szerokie pieluchowanie, jednak nie należy profilaktycznie zakładać maluchowi podwójnej warstwy pieluch, ponieważ może to wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku.

Jak nie dopuścić do dysplazji stawów biodrowych u niemowląt?

Kluczem do zapobiegania dysplazji stawów biodrowych u niemowląt jest prawidłowa pielęgnacja. Podczas noszenia dziecka w pozycji pionowej, zadbaj, aby jego nóżki nie zwisały luźno, ale były zgięte i odwiedzione w stawach (czyli szeroko rozstawione na boki). Należy również pamiętać, żeby nie ciągnąć maluszka za nogi podczas zmieniania mu pieluszki, ponieważ może to doprowadzić do wysunięcia się kości udowej ze stawu biodrowego i powstawania wady narządu ruchu. Najlepszy sposób stanowi stosowanie półobrotów podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych niemowlaka. Ta metoda nie tylko pozwala sprawnie zmienić maluszkowi pieluszkę, ale także wspiera jego prawidłowy rozwój poprzez naukę kontroli własnego ciała.

Warto jak najczęściej układać dziecko na brzuszku z naturalnie ułożonymi bioderkami, ponieważ taka pozycja sprzyja opanowaniu wielu kluczowych umiejętności. Bardzo istotną kwestią jest również pozostawienie dziecku swobody ruchów, aby mogło bez ograniczeń kopać nóżkami. Nie owijaj ciasno malucha w koc, ani też nie zakładaj mu ubranek utrudniających poruszanie się.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć dysplazję stawu biodrowego, zasięgnij porady lekarza ortopedy. Pomocne przy diagnozowaniu wad narządu ruchu u niemowląt jest okresowe wykonywanie badania USG — zazwyczaj przeprowadza się je miedzy 6. a 12. tygodniem życia malucha. Co sądzisz o profilaktyce rozwojowej dysplazji stawów biodrowych u dzieci? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Jak zapobiegać dysplazji stawów biodrowych u niemowląt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *