Podczas karmienia między mamą a dzieckiem wytwarza się wyjątkowa więź. Jednak wiele kobiet zastanawia się, czy ich dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu i czy wystarczająco często domaga się jedzenia. Ile powinno jeść niemowlę? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje właściwości.

Ile powinno jeść niemowlę podczas jednego karmienia?

W pierwszych dniach życia dziecka jego żołądek jest maleńki. Zaraz po urodzeniu przypomina on wielkością czereśnię, a jego pojemność wynosi około 10 ml. Zatem, jeśli zastanawiasz się, ile powinien jeść noworodek, to porcja mleka podawanego dziecku podczas pojedynczego karmienia w pierwszej dobie po narodzinach nie powinna przekraczać 10 ml.

Pojemność brzuszka maleństwa zwiększa się każdego dnia, dlatego już po 2 tygodniach dziecko zjada około 90 ml pokarmu w trakcie jednego karmienia. Miesięczne niemowlę może już zjadać 110 ml mleka podczas jednego karmienia piersią, a ilość pokarmu spożywanego przez dziecko w wieku 2-4 miesięcy wynosi 120-150 ml na pojedyncze karmienie. Około 12. miesiąca życia niemowlaka przyjmuje on 190-220 ml mleka.

Jak często karmić niemowlaka?

Młode mamy, często zadają sobie pytanie, co ile karmić noworodka, jednak odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Częstotliwość podawania pokarmu dziecku zależy od indywidualnych potrzeb dziecka i tego, czy spożywa ono mleko matki, czy też pije mleko modyfikowane.

Jak często karmić niemowlaka piersią? Dziecko karmione piersią w pierwszych dniach życia powinno dostawać pierś mniej więcej co 2-3 godziny (również w nocy). Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak często karmić niemowlaka mlekiem modyfikowanym, to musisz wziąć pod uwagę, że strawienie mieszanki mlecznej przez dziecko zajmuje mu więcej czasu niż mleka matczynego. Zatem niemowlę karmione butelką domaga się jedzenia nieco rzadziej — co 3-4 godziny.

Ile razy w ciągu doby należy karmić niemowlaka?

Liczba karmień w ciągu doby również jest uzależniona od rodzaju mleka, które spożywa dziecko. Zwykle niemowlę powinno otrzymywać pokarm minimum 8 razy dziennie. Jednak może się ono domagać jedzenia nawet 10-12 razy w ciągu doby (z uwzględnieniem nocnego karmienia). Zapotrzebowanie dziecka na mleko matki nieco spada około 7-8 miesiąca życia, gdy następuje rozszerzanie diety i wynosi 6-8 karmień w ciągu dnia. Natomiast niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym już po ukończeniu 2. miesiąca potrzebują tylko 6 posiłków na dobę, a między 4. a 12. miesiącem życia domagają się zaledwie 4-5 karmień.

Jedno karmienie dziecka piersią powinno trwać około 20 minut — po 10 minut na każdą pierś. Dziecko jest w stanie wypić z jednej piersi w tym czasie nawet 90% dostępnego pokarmu. Natomiast w przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym nie należy przymuszać niemowlaka, jeśli nie ma on ochoty wypić całej zalecanej ilości pokarmu. Jeśli tylko maluch odpowiednio przybiera na wadze, nie musisz się obawiać, że je za mało.

Ile powinno jeść niemowlę? Jak często karmić niemowlaka?

One thought on “Ile powinno jeść niemowlę? Jak często karmić niemowlaka?

  • Ciężko oszacować przecież ile powinno jeść niemowlę, bo każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. A co do karmienia to niemowlaka karmi się na żądanie i tego należy się trzymać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *