Każdy młody rodzic mierzy się z wieloma wyzwaniami, w związku z opieką i pielęgnacją dziecka. Ubieranie, mycie, podnoszenie czy usypianie niemowląt wymaga odpowiednich umiejętności i podejścia. Uczymy się tego instynktownie, warto jednak wziąć pod uwagę kilka przydatnych porad.

Jak ubierać niemowlę?

Czy dziecku będzie za zimno, a może za ciepło? Założyć mu dodatkową warstwę ubrań, a może jednak tego nie robić? Każdy rodzic spotyka się z dylematem związanym z tym, jak ubrać maluszka, by było mu wygodnie i komfortowo pod względem termicznym. Przede wszystkim rodzaj i ilość ubranek należy dostosować do pory roku oraz pogody za oknem. Podstawą jest dobór odpowiedniego rodzaju ubranek – warto wybierać te z dodatkowymi zatrzaskami zarówno w kroku, jak i na ramieniu, żeby łatwiej było dziecko przebrać czy przewinąć.

Latem najlepiej wybierać cienkie i przewiewne materiały, w ostateczności może być ono ubrane też w samą pieluszkę, pod warunkiem, że zadba się o odpowiednie osłonięcie przed słońcem. Chłodniejsze dni są pod tym względem bardziej wymagające i należy trzymać się jednej zasady – ubierać dziecku zawsze o jedną warstwę ubrań więcej niż samemu sobie.

Najczęściej zakłada się tu body z długim rękawem, śpioszki, sweterek i na końcu zimowy kombinezon. Nie można też zapomnieć o obowiązkowej bawełnianej czapce i rękawiczkach. Kombinezony najczęściej mają zakryte stópki, ale jeżeli nie, dobrze pamiętać też o grubych skarpetkach. W wózku dodatkowo możemy przykryć maluszka kocykiem, a w nieco cieplejsze dni można z tego zrezygnować.

Ważne będzie tu, aby nie przesadzić. Zarówno przechłodzenie niemowlaka, jak i jego przegrzanie może negatywnie się odbić na jego zdrowiu.

Leżące niemowlę

Jak podnosić niemowlę?

Dużym wyzwaniem, szczególnie dla młodych niedoświadczonych rodziców jest także podnoszenie i trzymanie dziecka, co może wiązać się z obawą o to, by nie zrobić mu przypadkiem krzywdy. Należy tutaj przestrzegać kilku podstawowych wytycznych, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa malca. Najbardziej trzeba tutaj uważać na główkę, pilnować pozycji, a także postępować ostrożnie i bez gwałtownych ruchów.

Aby podnieść maluszka, powinno się wsunąć rękę pod jego tułów oraz nogi, w taki sposób, by dłoń znalazła się pod samą główką. Drugą ręką przytrzymuje się bark dziecka, a następnie delikatnie unosi. Istotne będzie to, by znajdowało się ono w prostej linii.

Nosić dziecko można na kilka sposobów, a najczęściej spotykanym jest metoda horyzontalna. W takiej pozycji główka dziecka powinna się znaleźć w okolicy zgięcia ramienia, a tułów układać się wzdłuż przedramienia.

Jak usypiać niemowlę?

Jednym z najtrudniejszych zadań, jakie czeka rodziców to usypianie niemowlaka. Mało które dziecko poddaje się tym zabiegom bez żadnych problemów i wymaga się tutaj dużej dozy cierpliwości oraz umiejętności. Warto tutaj zadbać o takie kwestie jak odpowiednie środowisko snu, właściwa temperatura czy takie szczegóły jak to, by maluch był najedzony. Każde dziecko jest oczywiście inne i można się tu mierzyć z innymi problemami.

Z często zalecanych sposobów, warto wymienić tu ciasne otulanie kocykiem czy otulaczem, tak by zablokować nieskoordynowane ruchy rączek. Można też usypiać za pomocą dźwięków, a dużą popularnością cieszą tutaj zabawki szumiące. Powinno się też zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, by zgaszenie światła było sygnałem, że pora już spać. Dawanie dziecku czegoś do ssania, poklepywanie po pleckach lub pupie, a także bujanie także może być pomocne w usypianiu.

Jak ubierać niemowlę, jak podnosić niemowlę, jak usypiać niemowlaka?

One thought on “Jak ubierać niemowlę, jak podnosić niemowlę, jak usypiać niemowlaka?

  • Noszenie jest bardzo ważne – lepiej tego nie robić przodem do siebie, bo powoduje to u maluszka dużo napięć. Ja niestety dowiedziałam się o tym za późno… A co do usypiania – u nas tylko wózek się sprawdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *