Żywienie podczas laktacji wzbudza wiele kontrowersji, od lat pokutuje koncepcja, która nakłada na świeżo upieczoną mamę restrykcyjne ograniczenia spożywanych pokarmów. Jakie mity krążą wokół jadłospisu podczas laktacji? Jaka powinna być dieta matki karmiącej?

dieta dla matki karmiącej

Dieta matki karmiącej – mity

Mit matki męczennicy to zmora wielu kobiet, które rozpoczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Doświadczone babcie, mamy i teściowe, w rolach ekspertów w zakresie odżywiania, prześcigają się w sprawdzonych sposobach na pożywne mamine mleko, które zapewni dziecku spokój i smaczny sen.

Jeżeli nie chcesz, aby okres laktacji stał się Twoją drogą krzyżową i zamierzasz wspominać go później z przyjemnością zacznij myśleć samodzielnie, włącz rozsądek i nie słuchaj bzdur powtarzanych przez lata.

Pierwszym mitem w katalogu jest sławetna bawarka, której magiczna moc stymuluje kobiecy organizm do produkcji pokarmu. Możesz pić ją litrami, jednak w żaden sposób nie zwiększysz ilości mleka. Jednocześnie pamiętaj, że teina ma właściwości pobudzające i w dużych ilościach nie jest wskazana, ponieważ przenika do Twojego pokarmu.

Szlaban na groch, fasolę, ciecierzycę traktuj z przymrużeniem oka, to bogate źródło białka, witamin z grupy B, a „wzdymające właściwości” nie przenikają do kobiecego pokarmu. To samo dotyczy pełnoziarnistego pieczywa, nad którym często lament podnoszą obrażone babcie. Śmiało możesz jeść cytrusy, truskawki, poziomki i jagody.

Jaka powinna być dieta dla matki karmiącej?

Pierwszą i jedyną zasadą dla kobiet w trakcie laktacji jest to, że dieta karmiącej matki powinna być urozmaicona, zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i substancje mineralne. Dla mamy karmiącej własnym mlekiem czas laktacji nie może być katorgą, ograniczenia w spożywanych pokarmach nie służą ani Tobie, ani Twojemu maluszkowi.

dieta podczas laktacji

Jeśli bobas rozwija się prawidłowo, nie ma żadnych objawów alergii możesz jeść wszystko. Zwróć szczególną uwagę, aby w Twojej diecie znalazły się, przede wszystkim tłuste, morskie ryby, kasze, wszystkie warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Jedz chude mięso, przetwory mleczne, pij dużo wody i nie popadaj nigdy w skrajności, ponieważ wtedy możesz zaszkodzić dziecku.

Czego powinna unikać kobieta karmiąca piersią?

W trakcie karmienia piersią kontynuuj pozytywny nawyk z okresu ciąży dotyczący całkowitego unikania alkoholu, wyeliminuj również ze swojej diety śmieciowe jedzenie typu fast food, nie pij dużo kawy i czarnej herbaty.

Ostrożnie również z naparami ziół, które mogą silnie oddziaływać na mały organizm. Brak jest badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania naparów ziołowych podczas laktacji. Medycyna niekonwencjonalna jednak ma dłuższą historię niż tradycyjna, dlatego możesz spokojnie pić napar z kopru włoskiego, pokrzywy i kozieradki, ponieważ wspomagają laktację. Jeśli chcesz zatrzymać nawał pokarmu po porodzie możesz pić wywar z szałwii lub mięty, które hamują laktację.

Jaka powinna być dieta dla matki karmiącej?

One thought on “Jaka powinna być dieta dla matki karmiącej?

  • Pozwolę sobie uzupełnić, bo wiem, że też jest to popularne. Yerba mate w ciąży również można pić, ale oczywiście bez przesady. Przy piciu wszelkich ziół i herbatek najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *