Gdy rodzi się dziecko, wszystko zaczyna się kręcić wokół niego, a rodzice są uczuleni na wszelkie zachodzące zmiany. Z pewnością interesują ich przede wszystkim to, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Tutaj przyjrzymy się kwestii związanej z siadaniem, snem oraz widzeniem przez niemowlaki.

Siedzące dziecko

Jak powinno rozwijać się dziecko?

Przeglądając różne artykuły czy czytając poradniki, można natknąć się na wiele informacji związanych z kolejnymi etapami rozwoju dzieci. Są to pewne przyjęte ogólnie normy, które stanowią istotny wyznacznik, jednak nie powinno się je traktować jako bezwzględną podstawę. Każde dziecko jest inne i każde może rozwijać się w innym tempie i w inny sposób. To jeszcze nie świadczy o tym, że coś jest z nim nie tak – warto jednak się przyglądać i jeżeli coś nas zaniepokoi, spytać specjalistę. Nie każde odstępstwo od normy zawsze powinno oznaczać coś niepokojącego.

Kiedy niemowlę siada?

Każdy rodzic wyczekuje tego, aż jego dziecko zacznie samodzielnie się poruszać, przekręcać, siadać, wstawać i chodzić. Jest to pewien proces, który nie następuje od razu i należy przy okazji odróżnić dwie kwestie, czyli sadzanie dziecka i siadanie. Dziecko siedzi wówczas, gdy jest w stanie utrzymać taką pozycję bez niczyjego wsparcia, a siadanie jest wówczas, gdy samo przybiera taką pozycję, korzystając przy tym ze wcześniej zdobytych umiejętności związanych z koordynacją ruchową i przy wykorzystaniu rączek i nóżek.

Zazwyczaj niemowlęta samodzielnie zaczynają siadać między 7. a 9. miesiącem życia, ale może to nastąpić też odrobinę wcześniej, jak i później. Należy przy tym pamiętać, że proces ten jest kontynuacją wcześniejszego rozwoju – nauki ponoszenia główki, utrzymywania jej w pionie, przewracania się na brzuch itd. Wszystkie te czynności kształtują mięśnie i stawy, które potem są gotowe do siadania, a w ostateczności do wstawiania i chodzenia.

Ile śpi niemowlę?

Niemowlęta zazwyczaj przesypiają znaczną część swojego pierwszego roku życia, jednak czas ten jest uzależniony od kilku czynników – wieku, a także charakteru dziecka. Najdłużej śpią noworodki – tuż po urodzeniu przesypiają nawet do 20 h na dobę, budząc się jedynie na karmienie i pielęgnację. W okolicach 5 – 8 tygodnia życia jest to już czas do 17 h na dobę, a w wieku 9 – 12 tygodni do 15 h. Dzieci w wieku 4 – 8 miesięcy także śpią maksymalnie do 15 h, a te około roczne mniej więcej 14 h na dobę. Oczywiście w czas ten wliczane są także drzemki w czasie dnia.

Dlaczego dzieci śpią tak dużo? Ma to wpływ przede wszystkim na ich prawidłowy rozwój. W trakcie snu dzieci nabierają sił, a także intensywnie pracuje mózg, a konkretnie wytwarzane są w nim odpowiednie hormony, które odpowiadają za wzrost maluszka. Każde dziecko jest oczywiście inne – jedna przesypiają bez problemu kilkanaście godzin ciągiem, inne co chwile się wybudzają. Nie powinno to szczególnie niepokoić. Dlaczego dzieci śpią o każdej porze dnia? Odpowiada za to brak melatoniny w organizmie, a pojawia się ona dopiero później w okolicach 4 miesiąca życia.

Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?

Dzieci nie rodzą się ślepe, jak niektórzy mogą sądzić – widzą już od dnia swoich narodzin, jednak inaczej niż osoby dorosłe. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, iż ich zmysły nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Maluszki, które spędziły blisko 9 miesięcy w brzuchu mamy, mając spokój i ciszę, po narodzinach mają do czynienia z mnóstwem nowych bodźców, których nie potrafią przetworzyć i dotyczy to także wzroku.

Kilkudniowy noworodek widzi, ale niewiele, do tego na małe odległości. Z powodzeniem dostrzega przedmioty oddalone maksymalnie na 30 cm, dodatkowo nie jest też w stanie poruszać gałkami ocznymi, z powodu nierozwiniętych mięśni. Maluch widzi więc inaczej, do tego jego uwagę zwracają przede wszystkim kontrasty i wyraźne kontury. Niewłaściwe jest też serwowanie maluchom mocnego światła, które mogłoby je dodatkowo oślepiać.

Wzrok zaczyna się wyostrzać w okolicach 6 tygodnia życia kiedy zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z opiekunem, a między 2 a 4 miesiącem życia samodzielnie rozgląda po otoczeniu i może podążać wzrokiem za ruchem. Od 4 miesiąca lepiej odróżnia się już kolory. Ostrość wzroku porównywalnej do osoby dorosłej osiąga się w wieku około 6 – 8 miesiąca życia, ale jej całkowity rozwój trwa aż do 12 miesiąca.

Kiedy niemowlę siada, ile śpi niemowlę, kiedy zaczyna widzieć?

2 thoughts on “Kiedy niemowlę siada, ile śpi niemowlę, kiedy zaczyna widzieć?

  • Dla mnie w pierwszej chwili szokiem było, że dziecko kilkutygodniowe jeszcze nie widzi. Mając takie bezbronne maleństwo na ręku człowiek czuję się niesamowicie dziwnie — jakby trzymał w ramionach cały świat:)

  • Rozwój niemowlęcia i w ogóle małego dziecka to coś niesamowitego. Sama mam małe dziecko i nie mogę się nadziwić, patrząc jak coraz więcej wie, ile rzeczy zapamiętuje i jak bardzo jest pomysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *