Ciąża to niesamowity stan, który odmienia kobietę pod różnymi względami. Najbardziej widocznym objawem ciąży jest zaokrąglony brzuch, jednak nie zawsze wygląda on tak samo. Bardzo dużo zależy od budowy ciała kobiety i wielu innych czynników. Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, kiedy zaczyna być widoczny ciążowy brzuszek?

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży?

Zacznijmy od tego, że od samego początku ciąży, a więc od momentu zapłodnienia, w organizmie kobiety zachodzą różne procesy i dokonują się poważne zmiany. Zarodek, który zagnieżdża się w macicy, bardzo szybko się rozwija, po mniej więcej dwóch tygodniach składa się już z kilkuset komórek, a mając około 22 dni, zaczyna w nim bić serce. Te wszystkie zmiany nie są dla nas widoczne, bardzo często kobiety nawet nie zdają sobie w tym czasie jeszcze sprawy z tego, że są w ciąży.

Na początku życia płodowego dziecko bardzo szybko rośnie, musi jednak upłynąć sporo czasu, zanim osiągnie rozmiary, które mogą mieć wpływ na kształt ciała jego matki. Zazwyczaj około trzeciego miesiąca ciąży kobieta, która nosi pod sercem nowe życie, może zauważyć delikatną zmianę w swojej anatomii – delikatnie powiększony i zaokrąglony brzuch. Dziecko w tym momencie ma około 7,5 cm i waży 20 g. Samo w sobie jest więc bardzo małe i lekkie, jednak otaczające je wody płodowe znajdujące się w worku owodniowym powodują, że ciąża zajmuje znacznie więcej miejsca w ciele kobiety niż samo dziecko.

brzuch kobiety w ciąży

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Kobiety, które są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zmiany hormonalne, mogą bardzo wcześnie zauważyć zmiany w swoim organizmie związane z zajściem w ciąże. Na samym początku, po tym jak dojdzie do zapłodnienia, a zarodek zagnieździ się w macicy, przyszła mama może odczuwać takie dolegliwości, jak podniesiona temperatura ciała i mdłości. W tym pierwszym okresie macica, w której rozwija się nowe życie, może być spuchnięta i boleć, podobnie jak podczas menstruacji. Zmiany można zauważyć również w rejonie klatki piersiowej. Piersi kobiety w ciąży powiększają się, często są znacznie bardziej wrażliwe, wręcz tkliwe lub bolesne.

Z czasem, gdy brzuch, wewnątrz którego rozwija się dziecko, powiększa swoje rozmiary, reszta zmian, które mogą mieć miejsce, jest mniej rzucająca się w oczy. Tymczasem pogłębia się lordoza lędźwiowa ze względu na zwiększony ciężar, który obciąża nie tylko stawy, ale przede wszystkim kręgosłup. Biodra mogą się delikatnie poszerzyć i nie chodzi tu tylko o dodatkowe centymetry związane z przybraniem na wadze. Zatrzymany zostaje naturalny cykl wypadania włosów, dzięki czemu kobiety w ciąży mogą cieszyć się niezwykle gęstymi i silnymi włosami.

Jak dbać o ciało w ciąży?

Jak widać, ciąża to czas ogromnego wysiłku dla kobiecego organizmu. Aby ulżyć ciału w znoszeniu tych wszystkich zmian i trudności, warto zadbać o to, by było silne, ale też wypoczęte. Kobiety, które już wcześniej uprawiały jakikolwiek rodzaj sportu, nie powinny z tej aktywności rezygnować, warto ją jednak dopasować, do swoich możliwości oraz wybrać takie ćwiczenia, które nie będą niebezpieczne dla rozwijającego się w nich dziecka. Panie, które do tej pory niczego nie trenowały, mogą zacząć pływać lub brać udział w specjalnych zajęciach fitness dla ciężarnych.

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać ciążę?

2 thoughts on “Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać ciążę?

  • Straszne bzdury… moja koleżanka jest w 6 miesiącu i nie widać praktycznie nic… a to już druga ciąża, zdrowo się rozwija! Każde ciało jest inne i nie można tak generalizować, później inne dziewczyny będą się bać, że coś jest z nimi i ich dziećmi nie tak.

  • Hmm… Moja psiapsia jest w 4 miesiącu ciąży i już widać jak jej brzuch rośnie. Może to być spowodowane masą ciała, bo ona akurat wygląda jak szkielet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *