Rozwój niemowlaka, szczególnie w pierwszym roku życia, przebiega dynamicznie i szybkim tempie. Maluch odkrywa świat, uczy się kolejnych umiejętności i chętnie poznaje nowe rzeczy. Chcesz dowiedzieć się, co warto wiedzieć o jego rozwoju? Czytaj dalej!
Niemowlak rozwija się w swoim tempie
Każde dziecko, które przychodzi na świat, rozwija się w swoim własnym rytmie, jednak pierwszy rok życia malucha to czas, kiedy w zawrotnym tempie niemowlak rośnie, przybiera na wadze, nabiera siły i uczy się nowych aktywności fizycznych, jak raczkowanie, chodzenie czy bieganie. Oczywiście są nakreślone pewne ramy tego kiedy dziecko trzyma główkę lub zaczyna się obracać, jednak warto zaufać naturze i nie panikować jeśli nie wszystko odbywa się podręcznikowo. Dodatkowo ciągłym procesem jest kształtowanie się psychiki malucha, podczas którego uczy się on pokazywać emocje, nawiązywać więź z bliskimi czy również sygnalizować dziecięce potrzeby. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli występują jakiekolwiek niepokojące sygnały, należy bez zwłoki udać się do pediatry na konsultację. W większości przypadków nie dzieje się nic złego, jednak zawsze dobrze jest to sprawdzić.
Rozwój od głowy do stóp
Niemowlę przejmuje kontrolę nad swoim ciałem w kierunku od głowy, do stóp. Oznacza to, że wpierw słucha i bacznie obserwuje otoczenie, później odkrywa rączki, tułów a na końcu nogi. Zanim więc dojdzie do opanowania paluszków, najpierw maluch będzie musiał okiełznać swoje ramiona. Można więc powiedzieć, że rozwój niemowlaka polega na zasadzie, że jedna umiejętność wynika z drugiej. Zanim maluch będzie bawił się stopami, musi zorientować się, że je ma.
Dziecko samo uczy się poruszać
Niemowlę, które nie ma żadnych neurologicznych problemów, samodzielnie poradzi sobie z nauką poruszania się, raczkowania, siadania czy chodzenia. Nie ma konieczności, żeby niemowlakowi pokazywać, jak się to robi czy wspomagać go niepotrzebnymi gadżetami jak niezalecane przez fizjoterapeutów chodziki, czy kaski do nauki chodzenia. W dogodnym dla siebie momencie nabędzie te umiejętności i zaprezentuje je rodzinie. Ważne jedynie, żeby malec miał przestrzeń do ćwiczeń.
Wcześniaki nie rozwijają się zgodnie z metryką
Wielu rodziców wcześniaków martwi się, że ich dzieci nie są na podobnym etapie rozwoju co rówieśnicy, patrząc na metrykę. Warto wiedzieć, że rozwój wcześniaków określa tzw. wiek skorygowany. Co to dokładnie oznacza? Otóż przykładowo jeśli wcześniak urodził się w okolicach 30 tygodnia ciąży, to będąc na świecie 2 miesiące, nie musi mieć umiejętności rówieśników, ba, ma pełne prawo do tego, by zachowywać się, jakby się jeszcze nie urodziło. Może więc leżeć w pozycji zgięciowej.
Psychiczny i fizyczny rozwój niemowlaka są połączone
Warto również pamiętać, że rozwój fizyczny i psychiczny malucha są ze sobą ściśle połączone. Co za tym idzie, ciekawość świata i chęć eksplorowania otoczenia, wpływa na naukę poruszania się i nabywanie coraz to nowych umiejętności. To, co znajduje się dookoła niemowlaka, prowokuje go wręcz do działania, dlatego warto maleństwu od początku pokazywać, co znajduje się obok niego.
Ja o rozwoju niemowlaka wiem tyle, że to są cwane bestie. Uczą się szubko i dają więcej sygnałów, niż nam się wydaje. Trzeba się tylko nauczyć ich słuchać.
Rozwój niemowlaka to niesamowity proces. To jak dziecko sie rozwija, rośnie i uczy się nowych rzeczy jest wspaniałe!