Gdy dziecko pojawia się na świecie, życie rodziców wywraca się do góry nogami – pojawiają się nowe wyzwania i troski, którym trzeba sprostać. Wiąże się to także z wieloma niewiadomymi, jak choćby to ile niemowlę powinno pić, czy jak je nosić, aby mu nie zrobić krzywdy. Co warto wiedzieć?

Opieka nad niemowlakiem – czy trudna?

Dla osób, które z niemowlakami nie miały nigdy do czynienia, opieka nad nimi może stanowić niemałą zagadkę. Małe dziecko, które nie potrafi o siebie zadbać, jest całkowicie uzależnione od rodziców, którzy muszą się nim zająć – nakarmić, zadbać o higienę, odpowiednio trzymać i nosić. Maluch wydaje się bardzo kruchą istotką, dlatego nierzadko opieka nad nim wzbudza strach, byleby mu nie zrobić krzywdy. Te lęki są jednak normalne i towarzyszą wielu młodym rodzicom, warto więc rozwiać przynajmniej część z nich.

Ile mleka wypija niemowlę?

Okres niemowlęcy to przede wszystkim szybki i gwałtowny rozwój. Dzieci szybko rosną, zwłaszcza w pierwszym roku życia, a wspomaga to oczywiście prawidłowa dieta. Początkowo niemowlęta piją wyłącznie mleko, które jest głównym pokarmem przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy życia. Początkowo nie potrzebują go jednak aż tak dużo – maluch pije często, ale mało. W pierwszych tygodniach życia powinien pić 6 – 8 razy na dobę, później, po 5 miesiącu życia ilość posiłków się zmniejsza.

W pierwszej dobie życia ilość mleka w porcji wynosi około 10 ml, później z każdym dniem dawkę tę zwiększa się o kolejne 10 ml, aż do momentu gdy dojdzie się do ilości 90 ml. Po przekroczeniu 3 tygodni życia i aż do 2 miesiąca podaje się dziecku 100 – 150 ml w czasie jednego karmienia. Po trzecim miesiącu jednorazowa porcja mleka to około 180 ml.

Kobieta karmiąca dziecko

Jak poprawnie nosić niemowlaka?

Jednym z często spotykanych lęków wśród rodziców jest to, w jaki sposób nosi się niemowlę, by mu nie zrobić krzywdy. Nie jest to aż takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, więc nie ma się i czego bać. Ważne jest to, w jaki sposób podnosimy i trzymamy dziecko. W pierwszych miesiącach życia maluch nie potrafi utrzymać prostej pozycji, istotne będzie więc właściwe podtrzymywanie kręgosłupa i główki. Wsuwa się rękę pod jego plecy, by dłoń spoczęła na głowie, a przedramię na plecach, a następnie delikatnie unosi się w górę. Ciało powinno być lekko zgięte w fasolkę i nie należy go prostować, nóżki z kolei powinny być podkurczone.

Początkowo warto nosić dziecko na przedramieniu, jego główka powinna znaleźć się w gięciu łokcia, a dłoń tej samej ręki podtrzymuje przy tym pupę. Drugą ręką obejmuje się dziecko, w ten sposób tworząc koszyczek, w którym maluch będzie bezpieczny.

Kiedy zaczyna uśmiechać się niemowlę?

Gdy dziecko przychodzi na świat, jest jeszcze bardzo nieporadne – ma nieskoordynowane ruchy, wiele jego reakcji wręcz nieświadomych. Jeżeli więc mamy wrażenie, że maluch się do nas uśmiecha, to tak nie jest. W pierwszych tygodniach życia, na twarzy niemowlaka można dojrzeć wiele różnych grymasów, które mają charakter odruchowy. Na pierwszy świadomy uśmiech naszej pociechy trzeba jednak nieco poczekać. Pojawia się od dopiero około 6 – 7 tygodnia życia i wówczas pojawia się coraz częściej, będąc reakcję na widok bliskich sobie osób.

Ile mleka wypija niemowlę, jak prawidłowo nosić niemowlę, kiedy zaczyna się uśmiechać?

One thought on “Ile mleka wypija niemowlę, jak prawidłowo nosić niemowlę, kiedy zaczyna się uśmiechać?

  • Niedługo zostanę po raz pierwszy mamą i właśnie takich artykułów brakuje mi w sieci! Najważniejsze informacje przekazane w prostej formie, bez zbędnej otoczki i lania wody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *