Ciąża to wspaniały czas oczekiwania na narodziny dziecka. Przyszła mama jest szczególnie wyczulona na wszelkie zachodzące zmiany w swoim ciele, zwłaszcza te związane z powoli rosnącym brzuchem, będącym widocznym świadectwem jej stanu. Kiedy brzuch w ogóle zaczyna rosnąć?

Ciąża w brzuch

O ciąży kobieta może dowiedzieć się bardzo szybko, bo już w pierwszym cyklu, kiedy nie następuje okres, a wykonany test ciążowy tylko potwierdzi jej podejrzenia. Póki co informacja ta jest znana tylko jej i tym osobom, którym o tym powie. Innymi słowy, ciąża nie jest w żaden sposób widoczna i pozostanie tak jeszcze przez kolejne tygodnie. Jest to całkowicie normalne, jako że w pierwszej fazie ciąży mamy do czynienia z niewielkim zarodkiem, który w brzuchu mamy nie zajmuje zbyt wiele miejsca. To się jednak dość szybko zmieni, wraz z rosnącym wzrostem i wagą dziecka.

Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Wiele będzie zależało przede wszystkim od kobiety, jej budowy ciała, tego, która jest to jej ciążą, a także czy ma się do czynienia z jednym dzieckiem, czy większą ich ilością. Wychodzi się z założenia, że obwód brzucha zaczyna nieznacznie rosnąć dopiero pod koniec I trymestru, czyli w okolicach 12 tygodnia ciąży, a to oznacza, że następuje to na przełomie 3/4 miesiąca. Oczywiście należy wziąć tu pod uwagę sytuacje indywidualne, ponieważ u niektórych kobiet, brzuch może zacząć rosnąć wcześniej lub później. Bywa, że brzuszek zaczyna się wyraźnie zaokrąglać nawet dopiero w 24 tygodniu ciąży, a nawet później, czyli w okolicach 5 – 6 miesiąca.

W którym miesiącu widoczna jest ciąża?

To, że brzuch zaczyna rosnąć mniej więcej w okolicach 12 tygodnia ciąży, nie oznacza to, że jest on jeszcze powszechnie widoczny. Początkowo zmiany są niewielkie i wyłącznie sama kobieta będzie je dostrzegać. Mogą też to widzieć jej znajomi i rodzina, jeżeli wiedzą o spodziewanym dziecku, ale dla reszty świata wciąż pozostanie to tajemnicą, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Obwód brzucha nie rośnie aż tak szybko, więc z początku będzie skutecznie ukryte pod warstwą ubrań, nawet w okresie letnim, nie mówiąc już o zimie.

Dlatego też, dla otoczenia, wiadome jest, że wkrótce na świecie pojawi się nowy człowiek dopiero wówczas, gdy ciąża jest już bardzo zaawansowana, czyli mniej więcej po 6 miesiącu. Wówczas pod warstwą ubrania będzie się już wyraźnie zarysowywał ciążowy brzuszek.

Czy ciąża może być niewidoczna?

Nie ma takiej możliwości, ponieważ w trakcie jej trwania, zawsze rośnie obwód brzucha. Jednak w zależności od kobiety, zmiany te mogą być bardziej lub mniej widoczne i nie ma tutaj reguły, podobnie jak tempo wzrostu obwodu. U niektórych pań, nawet do końca ciąży może być ciężko stwierdzić ich odmienny stan, ponieważ brzuch będzie słabo zarysowany, u innych kwestia ta nie będzie pozostawiała żadnych wątpliwości.

Bywa też, że niektóre panie długo czekają na ciążowy brzuszek, a gdy osiągnie się pewien próg, zaczyna on gwałtownie rosnąć. Jak więc widać – bywa z tym bardzo różnie. Mniej widoczne może być to szczególnie o kobiet z nadwagą, ale bywa, że i u tych szczupłych, ale wysokich i wysportowanych ciąża nie jest od razu widoczna. Tak więc wyraźna zmiana może nastąpić zarówno w 3, 4, 5, jak i 6 miesiącu ciąży i nie ma się czym przejmować.

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

2 thoughts on “W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

  • Jestem bardzo ciekawa, jak to będzie u mnie. Wszędzie piszą, że to indywidualna sprawa. A u mnie nic i nic… Czekam, żeby móc pokazać mój ciążowy brzuszek.

  • To, w którym miesiącu widać brzuch w ciąży to kwiestia indywidualna… Moja koleżanka miała bardzo duży już w 3 miesiącu, ja miałam dalej malutki w 6 miesiącu. 😛 zgaduję że katywnośc fizyczna i ilość mięśni brzucha też moze wpływać poniekąd na to czy widać brzuszek ciążowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *