Kiedy dziecko osiąga kolejne kroki rozwojowe, jego rodziców zwykle przepełnia duma. Czasami jednak dorośli zapominają, że opanowanie przez malucha takich umiejętności jak siadanie czy też utrzymanie wyprostowanej postawy ciała wymaga czasu. Kiedy dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby przechodzenia do pozycji siedzącej i dlaczego nie należy na siłę sadzać dziecka? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Rozwój maluszka często odbywa się w dynamicznym tempie, jednak warto pamiętać, że każde dziecko opanowuje poszczególne umiejętności w swoim czasie. Zazwyczaj niemowlak podejmuje pierwsze próby samodzielnego siadania między 7. a 9. miesiącem życia. W tym okresie mięśnie szyi, pleców i ramion stają się już wystarczająco silne, aby przez chwilę utrzymać pozycję siedzącą. Zwykle, kiedy niemowlę siada, podpiera się rączkami, a jego postawa jest pochylona do przodu. Maluch w tym okresie przechodzi do siadu z pozycji czworaczej lub bocznej. Z biegiem czasu, dzięki regularnym ćwiczeniom, niemowlę zyskuje coraz większą swobodę podczas siadania.

Kiedy dziecko stabilnie siedzi?

Dziecko zwykle osiąga umiejętność utrzymania stabilnej pozycji siedzącej po 9. miesiącu życia. Warto regularnie monitorować postępy malucha, obserwując, jak długo może utrzymać pozycję siedzącą bez podpierania się. W tym okresie dziecko wykazuje spore zainteresowanie otaczającym światem, co dodatkowo motywuje je do siedzenia. Rodzice mogą wspierać ten etap, zapewniając niemowlakowi bezpieczne miejsce do jego aktywności i stymulujące zabawki. Przed ukończeniem roku zwykle większość brzdąców jest w stanie samodzielnie siedzieć, bawiąc się rączkami lub przedmiotami. Należy jednak pamiętać, aby zawsze pozostawać w pobliżu, by zapobiec ewentualnym upadkom.

Dlaczego nie należy samodzielnie sadzać dziecka?

Zmuszanie dziecka do siadania, zanim samo będzie na to gotowe, może prowadzić do wystąpienia u malucha problemów z postawą. Należy unikać pociągania niemowlaka za rączki, aby usiadł, ponieważ ten sposób przechodzenia do pozycji siedzącej nie jest naturalny dla malucha. Błędem jest również sadzanie dziecka i ustawianie wokół niego poduszek. Jeśli niemowlę nie siada, oznacza to, że jego mięśnie i stawy nie są jeszcze odpowiednio przygotowane. Lepiej wtedy wspierać rozwój dziecka poprzez zachęcanie go do podejmowania aktywności ruchowej.

Pozwól dziecku spędzać dużo czasu na brzuszku, co wzmacnia mięśnie szyi, pleców i ramion, niezbędne do nauki siadania. Używaj też zabawek, które zachęcają dziecko do sięgania i chwytania. Pomaga to w rozwoju koordynacji ruchowej i kontroli ciała. Uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że rozwój malucha to nie wyścig.

Jeśli niepokoi Cię, że Twoje dziecko nie chce samodzielnie przejść do pozycji siedzącej, możesz skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą, a dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości. Uważne obserwowanie malucha i czerpanie radości z każdego etapu jego rozwoju pozwalają w naszej ocenie w pełni czerpać satysfakcję z rodzicielstwa. A Ty, jak wspierasz rozwój swojej pociechy? Przedstaw swoje propozycje w komentarzu.

Kiedy dziecko siada? To ważny etap rozwoju niemowlaka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *