Wbrew pozorom nauka chodzenie nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. By maluch opanował tę umiejętność musi być na to gotowy. Wiele mam zastanawia się, w jakim wieku dziecko zaczyna chodzić i kiedy fakt, że brzdąc nie podejmuje prób stawiania pierwszych kroków, powinien zacząć niepokoić rodziców. Podpowiemy Ci, jak przebiega rozwój motoryczny niemowlaka i od kiedy dziecko zaczyna chodzić.
- Jak dziecko przygotowuje się do nauki chodzenia?
- Jakie są etapy nauki chodzenia?
- Kiedy dziecko zaczyna samo chodzić?
Jak dziecko przygotowuje się do nauki chodzenia?
Rodzice powinni mieć na uwadze, że nauka poszczególnych umiejętności (w tym także chodzenia) przebiega u każdego malucha indywidualnie, więc nie należy porównywać własnego dziecka do innych brzdąców (chociaż podświadomie wiele mam i tak to robi). Zanim nastąpi moment, kiedy dziecko zacznie chodzić, musi ono nabyć szereg innych umiejętności — m.in. opanować stabilne trzymanie główki, osiągnąć symetrię ciała i przenoszenie ciężaru na poszczególne jego strony, a także nauczyć się zmian pozycji, siadania i raczkowania. Czasami jednak część maluchów pomija etap raczkowania i próbuje od razu stawiać pierwsze kroki.
Jakie są etapy nauki chodzenia?
Maluch na początku przemieszcza się na czworakach, podpierając się na dłoniach i kolanach. Natomiast z czasem jego pupa podnosi się, a kolana odrywają się od podłogi — takie ułożenie ciała można określić „pozycją niedźwiadka”. W ten sposób dziecko uczy się balansowania miednicą i przenosi środek ciężkości.
Około 8-9. miesiąca życia następuje etap, kiedy dziecko zaczyna chodzić przy meblach. W początkowej fazie porusza się ono bokiem wzdłuż nich. Przedmioty te służą maluchowi jako punkt podparcia. Brzdąc coraz częściej bawi się w pozycji klęczącej i podejmuje pierwsze próby prostowania nóżek, gdy natrafi na przedmiot lub osobę, które mogą zapewnić mu stabilizację. W kolejnym etapie maluch zaczyna wstawać z klęku, podpierając się na jednej z nóżek.
Kiedy dziecko zaczyna samo chodzić?
Zwykle dzieci są gotowe do samodzielnego stawiania kroków między 10. a 18. miesiącem życia. Niektóre maluchy podejmują próby przemieszczania się na własnych nóżkach nieco wcześniej. Na początku może to wyglądać nieco pokracznie, ponieważ kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego brzuszek i pupa są wysunięte, a miednica znajduje się w przodopochyleniu. Podczas nauki samodzielnego poruszania się brzdące często wspomagają się przedmiotami, które można łatwo przesuwać — np. krzesłem lub pufą. Istnieje również możliwość zakupu specjalnego pchacza, jednak zazwyczaj lekkie meble sprawdzają się w tej roli tak samo dobrze.
Nauka chodzenia jest procesem, którego nie można w żaden sposób przyspieszyć, chociaż oczywiście warto wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Świetnym pomysłem jest motywowanie malucha poprzez zabawę do przypierania w pełni wyprostowanej pozycji. Nie należy na siłę stawiać dziecka na nóżkach i zmuszać go do chodzenia. Jakie znasz sposoby na wspomaganie rozwoju umiejętności motorycznych u niemowlaka? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu.
Moja siostrzenica ma już roczek, dopiero niedawno zaczęła raczkować, teraz porusza się w chodziku, sama jeszcze nie potrafi </3