Niemal każda kobieta, która spodziewa się dziecka, zastanawia się, kiedy urośnie jej brzuszek i kiedy będzie mogła „dotknąć” swojego dziecka. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Na moment, w którym ciąża będzie widoczna, każda kobieta musi czekać krócej lub dłużej. Wpływ na to ma wiele czynników. O tym, kiedy można spodziewać się większego brzuszka w ciąży, odpowiadamy poniżej.

W którym tygodniu widać brzuch?

Brzuch ciężarnej kobiety na ogół staje się widoczny około czwartego miesiąca ciąży, zatem czas ten przypada pomiędzy 14 a 17 tygodniem. Do 17 tygodnia ciąży macica rozszerza się o około 2,5 cm, poniżej pępka co sprawia, że ciąża staje się coraz bardziej widoczna. W czwartym miesiącu dolna część brzucha zwiększa swój rozmiar do tego stopnia, że większość kobiet już w tym okresie, zaczyna nosić większe i luźniejsze ubrania.
Większość ciężarnych obserwuje powiększenie brzucha w ciąży w pierwszej połowie drugiego trymestru, czyli między 12 a 18 tygodniem ciąży. Nawet jeśli brzuch staje się widoczny jeszcze przed 12 tygodniem lub dopiero po 24 tygodniu ciąży, nie ma powodów do obaw.

Ważnym i częstym czynnikiem wpływającym na wzrost obwodu brzucha w ciąży, jest liczba przebytych ciąż. Zazwyczaj kobiety, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, zauważają większy obwód talii znacznie później, niż ciężarne będące już matkami. Jest to spowodowane faktem, iż wcześniejsza ciąża może spowodować mniejsze napięcie mięśni macicy. Rozciągają się one szybciej w trakcie pierwszych tygodni ciąży, by dopasować się do rosnącego płodu.

Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj budowy ciała kobiety. U szczupłych kobiet, ciąża jest widoczna znacznie wcześniej, niż w przypadku kobiet puszystych czy z lekką nadwagą. Również wzrost ma tutaj znacznie. U kobiet wysokich brzuch ciążowy będzie wcześniej rzucał się w oczy niż w przypadku niskich kobiet.

Na moment ukazania się rosnącego brzucha u ciężarnej może wpływać także stopień przybierania na wadze. Jeśli kobieta tyje szybciej, niż powinna, można odnieść wrażenie, że ciąża jest widoczna wcześniej.

Kobieta z ciążowym brzuchem

Jak prawidłowo przybierać na wadze w ciąży?

Przybranie na wadze w okresie ciąży jest prawidłowe, zwłaszcza jeśli kobieta spożywa zdrowe i wartościowe posiłki. Wzrost wagi oznacza, że dziecko otrzymuje potrzebne dla jego prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i rośnie w prawidłowym tempie.

Absolutnie nie powinno się stosować do reguły powtarzanej jak mantrę przez nasze matki i babcie, aby w ciąży „jeść za dwóch”. Typowe obżarstwo w ciąży nie jest ani wskazane, ani dobre zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Organizm przyszłej mamy potrzebuje dodatkowych kalorii, ale wystarczy spożywać 100-300 kalorii więcej niż przed ciążą. Warto również skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, ile w danym przypadku kobieta powinna przytyć. W przypadku kobiet, które mają prawidłową wagę ciała, masa powinna zwiększyć się o 11-16 kilogramów.

Z kolei panie ze zbyt niską wagą ciała, powinny przytyć o 12,5-18 kilogramów. Natomiast te z nadwagą powinny zyskać nie więcej niż 6,5-11 kilogramów. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta powinna przytyć o 1-2 kilogramów, a do końca ciąży przybierać po pół kilograma tygodniowo. Kobiety, które są w ciąży mnogiej, powinny przybrać na wadze 16-20 kilogramów. Oczywiście to są tylko założenia teoretyczne, które jak wiadomo, życie weryfikuje według siebie.

Kiedy pojawia się brzuch w ciąży? Jak rośnie brzuch w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *