Dni płodne i niepłodne pojawiają się w cyklu menstruacyjnym każdej kobiety. Jednak, kiedy chce ona obliczyć, kiedy będzie miała dni płodne, a kiedy niepłodne, by w ten sposób dowiedzieć się, kiedy ma większe szanse na zajście w ciążę, wtedy pojawiają się schody. Taka wiedza zwiększa świadomość kobiety dotyczącej jej ciała oraz sprzyja stosowaniu naturalnych metod planowania rodziny. Jak prawidłowo obliczyć dni płodne i niepłodne? O tym powiemy w poniższym artykule.

Obliczanie dni płodnych

Cykl owulacyjny kobiety rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Ostatnim dniem cyklu jest dzień przed wystąpieniem okresu. U większości kobiet ten cykl trwa średnio 28 dni. Wiele kobiet ma problem związany z nieregularnym cyklem, co w znacznym stopniu utrudnia wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych. Dni płodne u kobiety nazywane są okresem okołoowulacyjnym. Przyjmuje się, że jest to czas od trzech dni przed jajeczkowaniem do dwóch dni po jego zakończeniu. Sama owulacja występuje w kilku fazach:

  • 0-14 dniu cyklu, gdy trwa 26 dni,
  • 11-15 dniu cyklu, 27 dni,
  • 12-16 dniu cyklu, 28 dni,
  • 13-17 dniu cyklu, 29 dni,
  • 14-18 dniu cyklu, 30 dni,
  • 15-19 dniu cyklu 31 dni,
  • 16-20 dniu cyklu, 32 dni,
  • 17-21 dniu cyklu, 33 dni.

Jeżeli kobieta planuje zajść w ciążę, wówczas powinna współżyć około 2-3 dni przed planowaną owulacją. Jest ona możliwa do wyznaczenia, po kilkumiesięcznej obserwacji. Zajściu w ciążę sprzyjać będzie częste współżycie lub co drugi dzień, aż do dwóch dni po zaobserwowanej owulacji. Nie ma potrzeby, aby współżyć codzienne, ponieważ to wcale nie zwiększy szansy na zapłodnienie. Zbyt częste współżycie zmniejsza ilość plemników w spermie.

Innymi słowy, podczas starania się o dziecko należy współżyć często, ale też bez przesady. Dodatkową pewność co do momentu jajeczkowania dają dodatkowe objawy, takie jak:

  • temperatura ciała,
  • charakterystyczny śluz szyjkowy,
  • ból towarzyszący owulacji,
  • zmiany w szyjce macicy.

Niektóre kobiety zauważają, że przed owulacją ich cera i włosy wyglądają lepiej niż zwykle. Ma to miejsce przeważnie 2 -3 dni wcześniej. Jest to związane z wysokim poziomem estrogenów, produkowanych w tym czasie przez organizm.

Serduszko w kalendarzu

Obliczanie dni niepłodnych

Nie jest tajemnicą, że w ciągu dni niepłodnych prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, jest niskie. Dni niepłodne w cyklu owulacyjnym, stanowią wszystkie pozostałe dni przed i po owulacji. Dzielą się one na dni niepłodności względnej i bezwzględnej.

Faza niepłodności względnej nie ma stałej długości, dlatego ciężko ją wyznaczyć, zwłaszcza jeśli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowania. Ta faza niepłodności w przypadku 28-dniowego cyklu, trwa w czasie krwawienia miesięcznego. Jednak jeśli mowa o krótszym cyklu, wówczas okres niepłodności względnej może ustąpić płodności już pod koniec miesiączki. Oznacza to, że stosunek odbyty w czasie krwawienia miesiączkowego, może doprowadzić do ciąży.

Faza niepłodności bezwzględnej to czas między obumarciem komórki jajowej, aż do krwawienia miesięcznego. Okres niepłodności trwa wówczas około 14 dni i kobieta ma zazwyczaj taką samą długość fazy niepłodności. Czop śluzowy wewnątrz szyjki macicy uniemożliwia w tym czasie zapłodnienie i jest nieodczuwalny w pochwie.

Jeżeli planujesz ciążę metodą naturalnego planowania rodziny, powyższe wskazówki powinny ułatwić zadanie związane z obliczeniem dni płodnych i niepłodnych. Jeśli mimo wszystko będzie sprawiało ci to dużą trudność, możesz sobie ułatwić zadanie, sięgając po ogólnodostępne kalkulatory dni płodnych i niepłodnych. Jednak te, sprawdzą się tylko w przypadku regularnych cykli miesiączkowych.

Dni płodne – cykl. Jak obliczyć dni płodne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *