Ciało niemowlęcia jest bardzo delikatne, ale jednocześnie giętkie. Dzięki jego plastyczności, dziecko jest w stanie przejść drogę przez kanał rodny kobiety, aby przyjść na świat, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Zdarza się jednak, że już w łonie matki jest źle ułożone, lub podczas porodu dochodzi do komplikacji, w wyniku których dziecko ulega jakiejś kontuzji. Także w pierwszych miesiącach życia może dojść do naciągnięcia jakiegoś mięśnia. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
- Naciągnięcie mięśni karku a kręcz szyi
- Objawy urazów mięśni szyi u dzieci
- Diagnoza i leczenie kręczu szyi
Naciągnięcie mięśni karku a kręcz szyi
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kręcz szyi i naciągnięcie mięśni karku to jest to samo. Jeśli jednak głębiej przyjrzymy się tym dwóm problemom, to można zauważyć pewne różnice. Kręcz szyi spowodowany jest urazem okołoporodowym w obrębie szyi lub nieprawidłowym ułożeniem dziecka jeszcze w łonie matki. Uszkodzenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego skutkuje przykurczem, który wymaga rehabilitacji.
Naciągnięcie mięśni karku może się wydarzyć w każdym wieku i jest to kontuzja, z którą zmagają się zarówno dzieci jak i dorośli. Dochodzi do niej w wyniku przeciążenia tkanki mięśniowej lub wykonania zbyt nagłego ruchu. W przeciwieństwie do kręczu szyi, naciągnięcie mięśni bardzo boli, ponadto może pojawić się opuchlizna, a nawet siniak.
Objawy urazów mięśni szyi u dzieci
Jeśli dojdzie do naciągnięcia mięśni szyi u naszego dziecka, na pewno nie umknie to naszej uwadze. Maluch bez wątpienia zacznie płakać i będzie bardzo nerwowo reagować na dotyk w okolicach szyi, każda zmiana pozycji może powodować dyskomfort. Najlepiej w takiej sytuacji wybrać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który doradzi nam jak postępować.
W przypadku kręczu szyi wrodzonego, lub powstałego podczas porodu, również konieczna jest porada lekarska i rehabilitacja. To, że doszło do tego typu uszkodzenia mięśnia poznamy po tym jak dziecko przekręca główkę leżąc na pleckach lub brzuchu. Główka dziecka będzie pochylać się w jedną stronę na bok w kierunku skrócenia, z kolei odwracając ją w drugą stronę, będzie jednocześnie podnosić ją w górę. Ponadto dotykając szyi niemowlaka, wyczujemy twardy i nabrzmiały mięsień.
Diagnoza i leczenie kręczu szyi
Aby zdiagnozować ze stu procentową pewnością kręcz szyi u dziecka, konieczne jest wykonanie badania usg. W większości przypadków leczenie tego urazu opiera się na ćwiczeniach, masażach oraz rehabilitacji. Czasem jednak zdarza się, że konieczna jest operacja, która polega na przecięciu ścięgien mięśnia. Po takim zabiegu niemowlę musi przez jakiś czas nosić specjalny kołnierz ortopedyczny.
Są dwie metody rehabilitacji dzieci z urazami mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, noszą nazwy Bobath i Vojta. Jeśli ćwiczenia są wykonywane systematycznie, to efekty powinny być widoczne bardzo szybko, a niemowlę będzie się rozwijać równie dobrze, co dzieci, które nie miały tego typu problemów. Rehabilitację powinien prowadzić wykwalifikowany rehabilitant, jednak wiele ćwiczeń można wykonywać także samodzielnie w domu z dzieckiem. Bardzo ważne jest także masowanie mięśnia, który uległ skróceniu. Dzięki takiemu zabiegowi będzie on rozluźniony i rozgrzany, co pomoże przy gimnastyce.
My rehabilitowaliśmy naszą córeczkę metodą Bobath. Dla mnie Vojta jest zbyt „drastyczna”. Natomiast nie było to spowodowane kręczem szyi. Jestem przerażona tym, że coś takiego może się stać. Niestety maluszkom dzieje się wiele rzeczy i my rodzic musimy się o nie troszczyć.
Rola rodzica musi być zdecydowanie precyzyjna, żeby wykryć taki przypadek u małego dziecka. Choć nie mam dzieci, nie wiedziałabym nawet co mojemu dziecku jest… Niemniej jednak jakbym zobaczyła, że płacze, to zabrałabym do szpitala i lekarze by zdiagnozowali.