Nadwaga u niemowląt może być niepokojącym zjawiskiem, ponieważ zbyt wysoka masa ciała znacznie utrudnia dziecku zmianę pozycji, a w konsekwencji opanowanie podstawowych umiejętności. Obawiasz się, że Twój maluszek zbyt intensywnie przybiera na wadze? Sprawdź, jak zapobiegać nadwadze u niemowląt.

Kiedy mówi się o nadwadze u niemowląt?

Prawidłową wagę i wzrost niemowlęcia określają siatki centylowe, które stanowią wyznacznik, czy stosunek masy malucha do jego wzrostu, wieku i płci mieści się w granicach wyznaczonych norm. Oczywiście waga niemowlaka jest kwestią indywidualną, jednak jeśli uzyskane wartości plasują się w okolicach od 90. do 97. centyla, oznacza to, że bobas waży znacznie więcej niż jego rówieśnicy. Zbyt szybki przyrost wagi u niemowląt może mieć podłoże genetyczne, ale również wynikać z błędów w rozszerzaniu diety czy też przekarmiania dziecka. Jak unikać nadwagi u niemowląt?

Karm dziecko piersią przez pierwsze pół roku

Pokarm matki dostarcza dziecku odpowiednią ilość wartości odżywczych, a zawarte w nim tłuszcze są w całości przetwarzane przez organizm dziecka, dlatego zaleca się karmienie niemowlaka wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia. Dziecko instynktownie wie, jaka ilość pokarmu jest mu potrzebna, więc raczej trudno przekarmić malucha własnym mlekiem. Duża waga u niemowlaka karmionego piersią może wynikać z przymuszania dziecka do jedzenia.

Nie przekraczaj zalecanej ilości mleka modyfikowanego

Jeśli niemowlę nie przyjmuje pokarmu matki, tylko pije mleko modyfikowane, pamiętaj, aby ilość rozpuszczanego w wodzie proszku nie przekraczała zalecanej przez producenta dawki. Zbyt dużo preparatu sprawi, że mleko stanie się bardziej kaloryczne, a maluch nie będzie w stanie przetworzyć nadmiaru energii, więc zostanie ona przetworzona na tłuszcz.

Zadbaj o zdrowe rozszerzanie diety niemowlaka

Kolejną kwestią, która pozwoli Ci kontrolować wagę niemowlaka, jest prawidłowe rozszerzanie diety. Rodzice często popełniają błąd, zbyt szybko podając dziecku słodkie przekąski i soki owocowe. Kształtuje to niezdrowe nawyki żywieniowe i przyczynia się do nadwagi u niemowląt. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie pokarmów o różnej konsystencji i samodzielne przygotowywanie przecierów z warzyw. Dlaczego warto, aby dziecko jadło warzywa przed poznaniem smaku owoców? Warzywa zawierają mniej cukru i więcej niezbędnych witamin.

Podawaj dziecku do picia wodę

Warto także podawać niemowlakowi do picia wodę niegazowaną zamiast soków. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz zbyt wysokiej wadze dziecka, ale również pomożesz mu wypracować prawidłowy nawyk.

Pamiętaj, że dziecko bardzo uważnie obserwuje rodziców, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podawanie maluchowi dobrego przykładu poprzez zdrowy sposób odżywiania się. Unikaj także przekarmiania dziecka i zmuszania go do jedzenia. Jak jeszcze można zapobiegać nadwadze u niemowląt? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

Nadwaga u niemowląt, jak jej uniknąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *