Kontrolowanie prawidłowej wagi niemowlaka jest kluczowe dla jego rozwoju. Obawiasz się, że Twój maluszek może ważyć za mało? Podpowiemy Ci, jak sprawdzić, czy waga dziecka mieści się w granicach normy, a dzięki temu nieco się uspokoisz.
- Ile wynosi prawidłowa waga dziecka po urodzeniu?
- Tempo przybierania dziecka na wadze
- Jak sprawdzać prawidłową wagę niemowlaka?
- Kiedy sprawdzać prawidłową wagę malucha?
Ile wynosi prawidłowa waga dziecka po urodzeniu?
Zakres prawidłowej wagi noworodka jest niezwykle szeroki. Średnio nowo narodzonego dziecko waży około 3000-3800 g. Jednak maluchy o wadze około 2500 g oraz te, których masa urodzeniowa przekracza 4000 g, również mieszczą się w granicach normy. Co ciekawe to właśnie niska waga noworodka (czyli taka poniżej 2500 g) stanowi większy powód do niepokoju niż masa przekraczająca górną granicę normy. Ciężar ciała niemowlaka jest wyznacznikiem jego prawidłowego rozwoju.
Zatem ile powinien przybierać noworodek? Standardowym zjawiskiem jest utrata do 10% masy po urodzeniu w pierwszych dniach życia. Organizm dziecka dopiero przystosowuje się do funkcjonowania poza ciałem matki — maluch robi siku, kupkę oraz poci się, co wpływa na niewielki ubytek masy ciała. Jednak noworodek w ciągu kilku tygodni nadrabia straty. Szybkość przybierania dziecka na wadze jest kwestią indywidualną, jednak od urodzenia do 4. miesiąca życia maluch powinien sukcesywnie zwiększać swoją masę o kolejne 140-230 g w ciągu tygodnia.
Tempo przybierania dziecka na wadze
Zwiększenie masy ciała przez dziecko jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmu. Dzieci, które mają problemy ze ssaniem mleka z piersi, mogą nie przybierać tak szybko na wadze, jak pozostałe niemowlaki. Na spadek masy ciała wpływa również stan zdrowia dziecka i przebyte infekcje. Spokojny sen także wspiera utrzymanie prawidłowej wagi niemowlaka, gdyż podczas niego wydziela się hormon wzrostu. Sporą rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne — jeśli rodzice dziecka są drobnej postury, to maluch także może być nieco mniejszy niż jego rówieśnicy.
Najbardziej intensywny przyrost wagi dziecka następnie w pierwszych 6 miesiącach jego życia. W tym czasie niemowlę zwiększa swoją masę ciała dwukrotnie w stosunku do wagi urodzeniowej. Natomiast do 1. roku życia maluch powinien ważyć około 3 razy więcej niż w momencie narodzin.
Jak sprawdzać prawidłową wagę niemowlaka?
Do określania prawidłowej wagi i wzrostu niemowlaka służą siatki centylowe. Wskazują one przedział norm masy maluszka i spełniają funkcję kalkulatora wagi dziecka. W ciągu jednego miesiąca niemowlę może zwiększy swoją masę 600-1200 g i wartości te będą prawidłowe zarówno dla dzieci osiągających dolną granicę, jak i tych, które nieco je przekroczą.
Na wykresie odpowiadającym płci malucha należy odnaleźć jego wiek i porównać go z obecną wagą niemowlaka. Miejsce przecięcia się obu linii wskazuje właściwy dla dziecka centyl. Waga niemowlaka mieścić się między 3. a 97. centylem. Dziecko znajdujące się na granicy — czyli poniżej 10. lub powyżej 90. centyla — należy uważnie obserwować. Warto przede wszystkim widzieć, jak unikać nadwagi u niemowlaka, ponieważ może ona znacznie utrudniać mu naukę chodzenia.
Kiedy sprawdzać prawidłową wagę malucha?
Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i nie wykazuje oznak utraty masy ciała lub jej nadwyżki, wystarczy kontrolować wagę dziecka podczas comiesięcznych wizyt u pediatry. Możesz także kupić specjalną wagę do pomiaru masy niemowlaka. Pamiętaj jednak, żeby ustawić ją na płaskim podłożu i ważyć na niej maluszka bez ubrania, umieszczając dłoń nad ciałem dziecka.
Prawidłowa waga niemowlaka jest uzależniona od bardzo wielu różnych czynników. Jeżeli maluszek jest radosny i stopniowo przybiera na masie, nie ma żadnych powodów do zaniepokojenia nawet wtedy, gdy waży nieco mniej niż rówieśnicy.