Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zdrowe i jak najrzadziej chorowało. Dlatego dzieciom często podawane są rozmaite witaminy, a rodzice dbają o wartościową i dobrze zbilansowaną dietę oraz wychodząc z dzieckiem na dwór, upewniają się, czy jest ubrane adekwatnie do pogody. Niestety, choćby rodzice dwoili się i troili, nie są w stanie uchronić go przed wszystkimi chorobami. Jakie choroby najczęściej dotykają małe dzieci? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Najczęstszymi chorobami wieku dziecięcego są te wywoływane przez bakterie oraz wirusy. Dziecko styka się z nimi cały czas. Najwyższy odsetek zachorowania ma miejsce wtedy, kiedy dziecko zaczyna chodzić do żłobka lub przedszkola. Dzieci znacznie częściej chorują na choroby wywołane wirusami, a rzadziej na te będące skutkiem infekcji bakteryjnej. Leczenie infekcji wirusowej opiera się głównie na leczeniu objawowym, natomiast leczenie infekcji bakteryjnej najczęściej wymaga zastosowania antybiotyków.

Do najczęstszych chorób wieku dziecięcego zaliczamy:

  • Zapalenie ucha

Przyczyną takiej infekcji jest to, że u małych dzieci trąbki słuchowe nie są do końca wykształcone. Kiedy dziecko się rodzi, trąbka jest bardzo szeroka i cały czas otwarta. W początkowej fazie rozwoju, jej ujście jest położone niżej niż u dorosłego człowieka. Do zapalenia ucha może dojść w trakcie przechodzenia infekcji górnych dróg oddechowych, np. kataru. Najczęstszymi objawami zapalenia ucha są ból, gorączka, niedosłuch, brak apetytu, ogólne rozdrażnienie. Leczenie często wymaga podania antybiotyku.

  • Zapalenie oskrzeli

Początkowe objawy zapalenia oskrzeli przypominają zwykłe przeziębienie, ponieważ towarzyszy mu katar, dziecko ma podrażnione gardło, jest apatyczne, boli je głowa. Dopiero po kilku dniach pojawia się suchy, męczący kaszel, który przechodzi w kaszel mokry i może towarzyszyć mu gorączka. Ponieważ za zapalenie oskrzeli odpowiada infekcja wirusowa, leczenie opiera się na minimalizowaniu objawów. Kilkumiesięczne dziecko należy dodatkowo poklepywać, aby ułatwić mu pozbycie się śluzu z oskrzeli.

  • Zapalenie płuc

Wywoływane jest zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Dlatego wyróżnia się odmienne metody leczenia, a i objawy są inne. Objawami wirusowego zapalenia płuc są suchy kaszel, bóle w klatce piersiowej, ogólne rozdrażnienie i osłabienie. Bakteryjnemu zapaleniu płuc towarzyszą wysoka gorączka, suchy kaszel, który przechodzi w wilgotny, a dziecko z czasem zaczyna odkrztuszać zalegającą wydzielinę. Leczenie uzależnione jest od tego, czy choroba została wywołana przez bakterie lub wirusy.

  • Angina ropna

Tym potocznym terminem określane jest ostre bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Objawami są najczęściej silny ból gardła, krwistoczerwone zabarwienie błony śluzowej gardła, ropny wysięk, wysoka gorączka. Wówczas leczenie wymaga zastosowania antybiotyku.

  • Świnka

Jest to określenie na nagminne zapalenie przyusznic. Jest chorobą wirusową, która charakteryzuje się opuchlizną ślinianek przyusznych. Pojawiają się również trudności z przełykaniem, ogólne osłabienie oraz ból głowy. W przypadku zachorowania u chłopców częściej występują powikłania. Leczenie jest objawowe, a rodzice oprócz podawania dziecku stosownych leków, powinni podawać dziecku łatwe w przełknięciu potrawy. Powinny być rozdrobnione albo zblendowane na gładką papkę.

  • Różyczka

Wywoływana jest przez wirusy i przenoszona drogą kropelkową. Pierwsze objawy sugerują grypę, jednak charakterystyczne dla różyczki są powiększone węzły chłonne, szczególnie te karkowe oraz wysypka. Na ciele dziecka, pojawiają się czerwone, drobne plamki zlewające się ze sobą i pokrywające większe obszary skóry. Wysypka znika po kilku dniach. W tym wypadku leczenie jest objawowe.

  • Krztusiec

Jest to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Również i w tym przypadku, objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Dopiero w fazie napadowej pojawiają się kaszel, duszności i zaczerwienienie twarzy. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci, zamiast kaszlu może pojawić się bezdech i duszności. Leczenie krztuśca wymaga podawania antybiotyku.

  • Mononukleoza

Wywoływana jest przez wirus przenoszony śliną. Objawy wyglądają podobnie jak przy infekcji wirusowej. Dopiero przeprowadzenie badań krwi pozwala ustalić, czy ma się do czynienia z mononukleozą. Za typowe objawy uważa się wysoką gorączkę sięgającą nawet do 40 st., która może utrzymywać się dwa tygodnie, powiększone węzły chłonne, obfity katar, ból gardła oraz powiększone migdałki pokryte szarym nalotem. Leczenie jest objawowe.

  • Rotawirus

Jest to infekcja wywoływana zarówno przez bakterie, jak i wirusy, która powoduje gwałtowną biegunkę i intensywne wymioty. Może towarzyszyć im również podwyższona temperatura. Im młodsze dziecko, tym groźniejsza jest dla niego taka infekcja, ponieważ w bardzo szybkim tempie, może dojść do odwodnienia. Z dzieckiem należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zadecyduje, czy wymaga ono hospitalizacji. Jeśli uzna, że nie, wówczas leczenie będzie polegało na wyeliminowaniu objawów. Dziecko powinno również jeść lekkie i płynne pokarmy, aby nie obciążać dodatkowo żołądka.

Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *