Fotelik samochodowy zapewnia maluchowi bezpieczeństwo podczas podróży, dlatego tak istotne jest właściwe dopasowanie go do potrzeb dziecka i odpowiednie zainstalowanie urządzenia w samochodzie. Do kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie, a także rozwiać wątpliwości dotyczące tego, jak wozić dziecko w foteliku.
- Jak długo wozić dziecko w foteliku?
- Kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku?
- Jak wozić dziecko w foteliku samochodowym?
Jak długo wozić dziecko w foteliku?
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym mały człowiek powinien być przewożony w nim do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Urządzenie to powinno być dostosowane do wieku i wagi dziecka, aby jazda w foteliku była komfortowa i zapewniała młodemu człowiekowi bezpieczeństwo.
Wcześniej można było przewozić malucha w foteliku do 12 roku życia, jednak w 2017 roku polskie prawo drogowe zostało ujednolicone z rozporządzeniem Unii Europejskiej w sprawie stosowania fotelików samochodowych dla dzieci i pasów bezpieczeństwa.
Kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku?
Istnieją dwa przypadki, kiedy młody człowiek, który ma mniej niż 150 cm wzrostu, może być przewożone samochodem bez fotelika. Pierwszym z nich jest osiągnięcie przez dziecko wagi ponad 36 kg, uniemożliwiającej mu podróżowanie w żadnym z dostępnych na rynku fotelików. W takiej sytuacji prawo dopuszcza przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że ma ono więcej niż 135 cm wzrostu i zostało przypięte pasami bezpieczeństwa.
Druga sytuacja to brak możliwości umieszczenia fotelika na tylnej kanapie, gdy siedzi na niej troje dzieci. Wtedy dozwolone jest, by maluch, który ukończył 3 rok życia, podróżował przypięty pasami w środku między dwoma fotelikami. Jednak taki sposób przewożenia dziecka nie zapewnia mu takiego bezpieczeństwa jak jazda w foteliku.
Jak wozić dziecko w foteliku samochodowym?
Zastanawiasz się, jak wozić dziecko w foteliku przodem czy tyłem? Tak naprawdę jest to uzależnione od wieku i wzrostu dziecka. Niemowlaki i maluchy powinny być przewożone w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko powstania urazów głowy, szyi i kręgosłupa, a przeciążenia podczas hamowania są mniej odczuwalne dla dziecka. Zaleca się, by jak najdłużej przewozić maluchy tyłem do kierunku jazdy, ze względu na to, że sposób ten zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Podróż samochodem jest dla dziecka często monotonna, a fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy może ograniczać maluchowi widoczność przez okno. Dlatego wielu rodziców często przedwcześnie decyduje się na zmianę pozycji fotelika.
Przede wszystkim, aby fotelik spełniał swoją funkcję, powinien zostać dobrze przymocowany w samochodzie tak, by pasy bezpieczeństwa były naprężone. Dzięki temu zadziałają w trakcie kolizji lub wypadku i zminimalizują prawdopodobieństwo powstania urazów.
Istnieje również możliwość przewożenia malucha na przednim siedzeniu pasażera obok kierowcy. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy tylko jeden z rodziców podróżuje z dzieckiem. Jak wozić dziecko w foteliku z przodu? Maluch powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy, natomiast poduszka powietrzna na miejscu pasażera musi być wyłączona.
Należy przestrzegać przepisów dotyczących tego, jak przewozić dzieci w fotelikach, ponieważ ma to wpływ na ich bezpieczeństwo podczas podróży samochodem.
Moje dzieci jeździły wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, a ich foteliki samochodowe były najlepszych marek i najwyższej jakości. Nie wyobrażam sobie ryzykowania zdrowiem i życiem…
Jak wozić dziecko w foteliku samochodowym? Tyłem oczywiście! I to jak najdłużej! Bezpieczeństwo przede wszystkim!