Dziecko od momentu pojawienia się na świecie, podejmuje próby porozumiewania się z osobami z jego najbliższego otoczenia. Kiedy dziecko zaczyna świadomie wydawać pierwsze dźwięki i jak zmieniają się one w słowa?

Jak dziecko komunikuje się ze światem?

Od momentu pojawienia się na świecie niemowlę wysyła znaki do otoczenia. Na początku dziecko komunikuje się za pomocą krzyku i płaczu, sygnalizując konieczność zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. Z czasem zaczyna wydawać dźwięki nazywane głużeniem i gaworzeniem, aż w końcu następuje etap, kiedy dziecko zaczyna mówić.

Kiedy dziecko zaczyna głużyć?

Co to jest głużenie? To wydawanie przez niemowlaka gardłowych dźwięków, które przypominają gruchanie. Często są to głoski tylnojęzykowe i gardłowe, takie jak: „k”, „g”, „h”, składające się na trudne do sklasyfikowania dźwięki: „grl”, „gll”, „ghh”. Niemowlę wydaje je mimowolnie i nieświadomie zazwyczaj wtedy, gdy jest zadowolone. Głużenie jest elementem tzw. okresu melodii.

Kiedy dziecko zaczyna głużyć? Głużenie pojawia się zwykle w okolicach 2-3 miesiąca życia i dotyczy wszystkich niemowląt. To znaczy, że głużą zarówno dzieci zdrowe, jak i te, które słabo słyszą lub są zupełnie głuche. Zjawisko to nie jest powiązane ze słyszeniem.

Poprzez głużenie niemowlę ćwiczy narząd mowy i przygotowuje się do nauki bardziej skomplikowanych umiejętności, które pozwolą mu później opanować mowę.

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie jest etapem następującym po głużeniu. Różnica między głużeniem a gaworzenie jest taka, że dziecko wydaje dźwięki całkowicie świadomie, naśladując mowę ludzką. Niemowlę zaczyna gaworzyć między 5 a 9 miesiącem życia. Dziecko bawi się dźwiękami, wypowiadając początkowo pojedyncze sylaby, które później łączą się i przypominają proste słowa — np. „ma-ma”, „da-da”, „pa-pa”.

To okno rozwojowe nie dotyczy dzieci, które są głuche. U niesłyszących niemowląt głużenie trwa mniej więcej do 18. miesiąca życia, a po tym czasie dzieci te w ogóle przestają wydawać dźwięki.

Maluchy gaworzą, kiedy mają dobry humor, a także podczas zabawy z dorosłym. W ten sposób próbują nie tylko się komunikować, ale przede wszystkim rozwijają układ oddechowy oraz ćwiczą struny głosowe. Gaworzenie pozwala doskonalić narząd mowy, dzięki temu nauka mówienia nabiera tempa. Etap gaworzenia zazwyczaj trwa do 12. miesiąca życia malucha, kiedy to dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Między pierwszym a drugim rokiem życia malucha następuje właściwy rozwój mowy. Kiedy dziecko zaczyna mówić, jego słowa najczęściej są zlepkiem dwóch sylab, które określają daną osobę, rzecz lub czynność. Na przykład: „am-am” oznacza jedzenie, „kum-kum” to żaba, a „bam” dziecko mówi, gdy się przewróci.

Możesz ćwiczyć z maluchem wydawanie dźwięków. Niemowlaki bardzo to lubią i zawsze mają przy tym mnóstwo zabawy. A jeśli martwisz się, że Twoje dziecko nie gaworzy, wybierz się z nim do logopedy lub neurologa, którzy pomogą zdiagnozować ewentualne zaburzenia.

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, głużyć?

3 thoughts on “Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, głużyć?

  • Moja córeczka ma pół roku i jeszcze nie głuży, wcale się nie śmieje, trochę się zaczynam martwić… Czy powinnam iść z tym do lekarza?

    1. Chyba tak. Wybierz się do logopedy i na badanie słuchu… Będziesz mieć przynajmniej pewność czy wszystko gra z maluszkiem.

    2. Moja miała dokładnie tak samo! Pierwsze dźwięki zaczęła wydawać w 11 miesiącu, ale już jest wszystko dobrze, zaczyna powoli głoskować. Każda dzidzia rozwija się w swoim tempie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *