Kwestia karmienie niemowlaka może spędzać sen z powiek młodym mamom, które zaczynają zastanawiać się, po czym poznać, że niemowlę się nie najada. Jednak w rzeczywistości maluch potrafi sam upomnieć się o karmienie i zjada tyle mleka, ile potrzebuje, aby zaspokoić uczucie głodu. Jak sprawdzić, czy niemowlę się najada? Oto kilka dosyć wyraźnych wskazówek.
- Jak niemowlę sygnalizuje, że jest głodne?
- Test pieluszkowy – oznaka, że niemowlę się najada
- Przybieranie niemowlaka na wadze
Jak niemowlę sygnalizuje, że jest głodne?
Jeśli jesteś młodą mamą, być może jeszcze nie wiesz, jak rozpoznać, czy niemowlę się najada i kiedy jest głodne. Jednak małe dzieci wysyłają wiele sygnałów świadczących o tym, że nadeszła pora karmienia, dlatego warto przyjrzeć się mowie ciała maluszka. Nie musisz martwić się, że niemowlę nie je w regularnych odstępach czasowych, ponieważ kiedy poczuje głód, zacznie bardzo wyraźnie domagać się pokarmu. Wśród pierwszych sygnałów świadczących o potrzebie napicia się mleka znajdują się: stan pobudzenia (energicznie kopanie i wiercenie się), władanie przez dziecko palców do buzi, wykonywanie ruchów ustami przypominających ssanie, wystawianie języka czy też szukanie głową i ustami piersi. Najbardziej charakterystycznym sygnałem, że dziecko domaga się karmienia, jest płacz.
Test pieluszkowy – oznaka, że niemowlę się najada
Jeżeli nie jesteś pewna, jak rozpoznać, czy niemowlę się najada, pewną wskazówką może być dla Ciebie regularność wypróżnień. Maluszek tuż po urodzeniu ma bardzo małą pojemność żołądka, a spożywany przez niego pokarm zostaje bardzo szybko przetworzony, dlatego dziecko upomina się o karmienie co kilka godzin. Najistotniejszy aspekt w ocenie tego, czy niemowlę się najada, stanowi liczba mokrych pieluszek. W przypadku dziecka do 6. tygodnia życia zwykle jest to 6-8 pieluszek w ciągu dnia, natomiast maluch między 2. a 3. miesiącem powinien zużywać minimum 5-6 pieluch na dobę.
Częstotliwość pojawiania się kupki jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka — niektóre niemowlaki mogą robić nawet kilka kupek mlecznych w ciągu dnia, jednak jeśli pojawia się ona u malucha raz na kilka dni, to również nie stanowi to powodu do niepokoju.
Przybieranie niemowlaka na wadze
Kiedy niemowlę się najada, jego waga wzrasta systematyczne. Świadczy to o tym, że organizm dziecka prawidłowo się rozwija. Dziecko nie musi jeść o stałych porach i przyjmować zawsze takie same ilości pokarmu. Wystarczy, że przystawisz niemowlaka do piersi lub podasz mi butelkę z mlekiem, gdy tego żąda i pozwolisz mu wypić tyle pokarmu, ile potrzebuje. Jeśli waga dziecka mieści się w granicach normy dla określonego wieku niemowlaka, to nie musisz się martwić, że maluch nie dojada.
Oznaką, że dostarczasz dziecku odpowiednią ilość pokarmu, jest również naturalny odruch dziecka. Jeśli maluszek odsuwa się od piersi albo zasypia, to znaczy, że pobrał już tyle mleka, ile było mu potrzebne do zaspokojenia głodu. Wskazówką może być też miękkość piersi — mniej więcej około 6. tygodnia po porodzie, kiedy ilość produkowanego pokarmu się stabilizuje, stają się one miękkie w dotyku.
Trzeba pamiętać, by karmić dziecko cały czas w tych samych porach i najlepiej podobną ilość czasu, wtedy ma się większą pewność, że maluch się najada 😉