Dni płodne i niepłodne wyznaczają czas, w którym kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę. U każdej z nas wygląda to nieco inaczej, zasada ogólna jest jednak podobna. Jeżeli staramy się o dziecko, warto wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne, kiedy niepłodne i czym się charakteryzują. Odpowiemy też na pytanie, czy można zajść w ciąże poza okresem płodnym.
Kiedy można zajść w ciążę?
Najlepszym czasem na zajście w ciąże są oczywiście dni płodne. Tak naprawdę jednak kobieta jest płodna przez cały czas – przynajmniej tak długo, jak miesiączkuję. Jednak cykl menstruacyjny dzieli się na okresy, które dają mniejsze lub większe szanse na zajście w ciąże, stąd też wziął się podział na dni płodne i niepłodne. W czasie tych drugich, możliwość zapłodnienia wciąż istnieje, choć jest ona niezwykle niska, a organizm kobiety skutecznie utrudnia działanie plemników, które w kobiecej pochwie mają ograniczony termin żywotności. Warto jednak wiedzieć, kiedy przypadają dni płodne i niepłodne oraz czym się charakteryzują.
Kiedy wypadają dni płodne?
Dni płodne to zdecydowanie najlepszy czas na zajście w ciąże. Występują one mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, na 2 – 4 dni przed oraz po owulacji. Owulacja to moment, w którym komórka jajowa jest najbardziej dojrzała i gotowa do zapłodnienia, a śluz wewnątrz szyjkowy posiada niższe pH i mniejszą kwasowość, dzięki czemu tworzą się idealne warunki dla plemników.
U każdej kobiety czas owulacji może wyglądać nieco inaczej, dlatego, by prawidłowo obliczyć tę datę, należy wziąć długość cyklu (np. 28 dni) i odjąć od tego 14 dni. Jeżeli więc stosunek będzie miał miejsce na kilka dni przed owulacją, plemniki mają szansę na dotarcie do jajeczka. Sama komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia jednak tylko przez dobę od momentu uwolnienia z jajnika, po tym czasie obumiera, jeżeli nie dotrze do niej plemnik.
Kiedy wypadają dni niepłodne?
Dni niepłodne to wszystkie pozostałe dni w cyklu menstruacyjnym, to jest miesiączka, te kilka dni po niej, a także kilka dni przed nią. Jajeczko obumarło lub nie rozwinęło się i nie ma możliwości jego zapłodnienia. Dni niepłodne to po prostu czas, gdy szansa na zapłodnienie jest niezwykle niska, z racji niesprzyjających czynników i środowiska. Kobieca pochwa w tym czasie ma zdecydowanie bardziej kwaśny odczyn, który zabija plemniki, choć niektóre z nich, te bardziej wytrzymałe i żywotne mogą przetrwać. To sprawia, że przeczekując kilka dni, mogą dotrwać do komórki jajowej i ją zapłodnić, szanse na to są jednak niewielkie.
Jak zajść w ciążę?
Jeżeli pragniemy starać się o dziecko, oczywiste jest, że dni płodne są czasem najbardziej sprzyjającym, jednak niejedynym. Aby doszło do zapłodnienia, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą nam to ułatwić. Po pierwsze, warto regularnie uprawiać seks, najlepiej mniej więcej co 2 – 3 dni, wówczas nie ma nawet konieczności pilnowania dni płodnych i niepłodnych (błędem jest codzienny stosunek, ponieważ mężczyzna potrzebuje czasu na regenerację liczby plemników). Warto też na kilka miesięcy przed ciążą zrezygnować z używek (papierosów, alkoholu), a także w przypadku kobiet, zacząć zażywać kwas foliowy oraz zacząć zdrowo się jeść.