Zapalenie wyrostka robaczkowego to przypadłość, która może pojawić się u osób w każdym wieku, również u dzieci. Objawy mogą być niektórych przypadkach niejednoznaczne. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka, by natychmiast móc podjąć odpowiednie działanie. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia wyrostka u najmłodszych? Jak wygląda leczenie?
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci
Głównym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci, ale i u dorosłych, jest ból brzucha. Jest on charakterystyczny, ponieważ odczuwany jest jako ból tępy, ciągły, początkowo w okolicy pępka, później przechodzący do prawego boku. Nasila się on głównie podczas ruchów. W przypadku dzieci możliwe jest chronienie prawej strony, ponieważ tam odczuwają dyskomfort.
Wśród objawów zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci pojawia się również brak apetytu, wymioty, biegunka lub zaparcia oraz stan podgorączkowy. Jeśli wystąpią wyżej wymienione objawy, należy natychmiast zgłosić się na SOR.
Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci
Diagnostyka zapalenia wyrostka opiera się na kilku badaniach. Wśród nich wymienia się wywiad lekarski i badanie fizykalne. Badany jest brzuch dziecka w pozycji leżącej. Pomocne są również badania obrazowe i laboratoryjne. Wykonywane jest USG jamy brzusznej, by wykluczyć możliwe inne choroby, które podobnie się objawiają. Bywa, że można też za pomocą tego badania ocenić stan wyrostka robaczkowego u dziecka. Oprócz tego zleca się także oznaczenie stężenia CRP oraz wykonanie morfologii. Zwiększona ilość białych krwinek sugeruje, że w organizmie toczy się stan zapalny.
W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej, by upewnić się w diagnozie. Podobne objawy mogą bowiem wystąpić przy takich chorobach jak ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie węzłów chłonnych krezki, ostre zapalenie trzustki, ostre zapalenie żołądkowo-jelitowe, kamica moczowodowa czy niedrożność jelit.
Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci?
W większości przypadków przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego nie są znane. Są jednak założenia, zgodnie z którymi taka choroba może wystąpić. Wśród nich wymienia się obecność kamieni kałowych, które zatykają światło wyrostka, zmiany guzowate lub obecność pasożytów, np. tasiemca, glisty ludzkiej czy owsików.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci
Leczenie zapalenia wyrostka polega na jego usunięciu. Można wykonać to metodą tradycyjną lub laparoskopową. Jeśli dojdzie do pęknięcia wyrostka, wówczas podaje się przed operacją antybiotyki i płyny dożylne. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest długotrwała. Chory już na drugi dzień wstaje z łóżka. Po miesiącu wraca do pełnej sprawności.
Ważne, by po usunięciu wyrostka robaczkowego wprowadzić dziecku odpowiednią dietę. Musi być ona rygorystyczna i co najważniejsze – lekkostrawna. Dziecko powinno unikać produktów o dużej zawartości błonnika oraz ostrych, tłustych i wzdymających potraw. Warto zadbać o to, by dania były przygotowywane na parze, bądź duszone.