Chrzest dziecka to niezwykle ważny dzień dla całej rodziny, dlatego zazwyczaj przygotowania do niego następują z wyprzedzeniem, aby wszystko było odpowiednio zorganizowane. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie ubranka, czy uroczystość dla rodziny, ale i przygotowanie niezbędnych dokumentów. Co jest potrzebne?

Jak przygotować się do chrztu dziecka?

Przygotowanie chrztu dziecka dla wielu rodziców wiąże się z niemałym stresem, w końcu oprócz uroczystości w kościele i oficjalnego przyjęcia malucha na łono Kościoła, trzeba też przygotować uroczystość dla rodziny – zaproszenia, miejsce na spotkanie, poczęstunek. Nie ma tego mało, choć są to już kwestie dodatkowe i mogą, ale nie muszą się pojawić. Żeby w ogóle do chrztu, konieczne jest w pierwszej kolejności złożenie odpowiednich dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu dziecka?

Tak naprawdę formalności, jakie muszą spełnić rodzice, nie są szczególnie skomplikowane. Potrzebny jest więc akt urodzenia dziecka, świadectwo ślubu kościelnego lub zezwolenie proboszcza na chrzest, a także dokumenty, które potwierdzą tożsamość rodziców (dowody osobiste). Oprócz tego konieczne będzie też przedstawienie dokumentów od rodziców chrzestnych – zaświadczenie z parafii, od proboszcza, który pisemnie potwierdzi, że są osobami wierzącymi, do tego należy podać też dane osobowe, a także zaświadczenie o odbytej spowiedzi (rodziców i chrzestnych).

Białe buciki dziecka

Gdzie odbywa się chrzest dziecka?

Wszystkie dokumenty powinny być dostarczone do parafii, w której się zamieszkuje lub tej, która znajduje się najbliżej nas. Chodzi przede wszystkim o to, że wszystkie chrzty zapisywane są w księdze parafialnej w tym kościele, który jest odpowiedni do miejsca urodzenia malucha.

Formalności należy spełnić nie wcześniej niż 2 miesiące przed terminem chrztu i nie później niż 3 tygodnie przed samą uroczystością. Najczęściej uroczystość ta odbywa się w określone niedziele miesiąca, nie ma więc tutaj pełnej dowolności. Po prostu w jednym czasie chrzci się większą grupę maluchów, zamiast robić to pojedynczo. Oczywiście chrzest może odbywać też poza miejscem zamieszkania, jest to jednak bardziej skomplikowane i wiązać się z odmową proboszcza.

Kiedy dziecku może być odmówiony chrzest?

Pierwszym powodem, dla którego dziecko nie może wziąć chrzest, są braki w formalnościach i brak niezbędnych dokumentów. Poza tym może też do tego nie dość, gdy rodzice czy opiekunowie prawni nie wyrażą takiej zgody. Nierzadko problemem może być także brak ślubu kościelnego, choć decyzja zależy od księży i jeżeli opiekunowie wyrażą chęć wychowania dziecka w wierze katolickiej i są praktykujący, nie powinno stanowić to problemu.

Proboszcz może odmówić chrztu także w momencie, gdy rodzice są niewierzący i istnieje przesłanka, że nie będą wychowywać dziecka zgodnie z wiarą, a także wówczas, gdy chcą ochrzcić potomka tylko przez wzgląd na otoczenie.

Nauki przed chrztem

Do formalności, jakie jeszcze trzeba spełnić, jest udział w naukach, które najczęściej są organizowane bezpośrednio w parafiach, gdzie ma się odbyć uroczystość. Nie wszędzie są one wymagane, a jeżeli już konieczne będzie ich odbycie, nie jest to nic wielkiego. Takie nauki to zazwyczaj jedno, maksymalnie dwa spotkania, na których muszą być zarówno rodzice, jak i chrzestni.

Dokumenty potrzebne do chrztu – co przygotować?

2 thoughts on “Dokumenty potrzebne do chrztu – co przygotować?

  • Bardzo wkurzają mnie sytuacje, w których ksiądz odmawia chrztu na przykład dlatego, że rodzice nie mają ślubu kościelnego, albo, że jedno z nich jest niewierzące. Cierpi na tym tylko dziecko. Przecież nie wszyscy żyją w związkach sakramentalnych…

  • Wszystkie te formalności nie tylko utrudniają, ale i zniechęcają do ochrzczenia dziecka, nie ma to moim zdaniem najmniejszego sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *