Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna dla kobiety, dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie. Jakie są jej objawy? Co jest przyczyną występowania ciąży pozamacicznej? Wyjaśniamy.
- Co to jest ciąża pozamaciczna?
- Przyczyny ciąży pozamacicznej
- Ciąża pozamaciczna – objawy
- Diagnostyka i leczenie ciąży pozamacicznej
Co to jest ciąża pozamaciczna?
Ciąża pozamaciczna, nazywana również ciążą ektopową, nie występuje często, choć jak się już zdarzy, to może zagrażać życiu kobiety.
Ma miejsce wtedy, gdy komórka jajowa zagnieździła się poza macicą. Najczęściej w jajowodzie, choć może być też tak, że implantacja zarodka będzie mieć miejsce w jajnikach, szyjce macicy lub w narządach jamy brzusznej.
Jakie są tego konsekwencje? W sytuacji, gdyby płód zaczął się rozwijać, rosnąć w organie do tego nie przystosowanym, mógłby doprowadzić do jego rezerwowania, a co za tym idzie – krwawienia wewnętrznego.
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Sprawy nie ułatwia fakt, że przyczyny ciąży pozamacicznej zwykle są niejednoznaczne. Zagrożenie wzrasta wtedy, gdy na skutek przebytych chorób, stanów zapalnych lub zabiegów chirurgicznych pojawiają się nieprawidłowości w obszarze jajowodów.
Bezpośrednią przyczyną ciąży pozamacicznej może być zapalenie przydatków, nieleczone infekcje bakteryjne pochwy bądź też choroby przenoszone drogą płciową, jak rzeżączka.
Kobiety po operacjach ginekologicznych lub stosujące wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną są w większym stopniu narażone na ryzyko występowania ciąży pozamacicznej.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Problemem jest także prawidłowe zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej, gdyż jej początkowe objawy są często takie, jak w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży.
Następuje zatrzymanie miesiączki, pojawia się bolesność w piersiach, mdłości. Są jednak objawy, które powinny zaniepokoić kobietę. To silne bóle podbrzusza, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, słaby puls, zawroty głowy, omdlenia oraz nienaturalnie blada skóra.
Diagnostyka i leczenie ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna może dać pozytywny wynik w teście ciążowym. Wtedy, po zgłoszeniu się do lekarza, można wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jakie badania się wykonuje? Przede wszystkim stężenie beta-HCG w surowicy krwi. Wskazaniem do jego wykonania jest USG, podczas którego nie udaje się znaleźć pęcherzyka ciążowego w macicy.
A jak przebiega leczenie? To już zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest ciąża pozamaciczna. Gdy udaje się ją wykryć we wczesnym stadium, wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne. Wtedy wstrzykiwany jest metotreksat. Przy czym to rozwiązanie można zastosować tylko wtedy, gdy nie stwierdzono jednocześnie ciąży wewnątrzmacicznej.
Natomiast w sytuacji, gdy istnieje ryzyko pęknięcia jajowodu, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Warto przy tym zaznaczyć, że ciąża pozamaciczna nie przekreśla szans na późniejsze zajście w ciąże, nawet jeśli usunięty został jajowód. Ważne przy tym jest jedynie, aby starania o dziecko wstrzymać na min. trzy miesiące. Wtedy zaleca się stosowanie antykoncepcji.