Wszyscy świeżo upieczeni rodzice, a zwłaszcza ci, którzy przywitali na świcie swoje pierwsze dziecko, z niepokojem obserwują jego rozwój zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Rodzicielstwo to jednocześnie cudowne i bardzo trudne zadanie, a jego początki wiążą się często z dużym stresem i niepewnością w stosunku do tego, czy odpowiednio dbamy o swoje maleństwo i czy właściwie przybiera ono na wadze.
- Ile powinno przybierać niemowlę?
- Jaka jest prawidłowa masa ciała niemowlaka?
- Co zrobić gdy niemowlę nie przybiera?
Ile powinno przybierać niemowlę?
Chcąc ocenić czy nasze dziecko odpowiednio przybiera na wadze, powinniśmy kierować się wytycznymi ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), według której niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno przybierać 26-31 g na dobę. Tygodniowo jest to 182 – 217 g. Nie jest to jednak jedyny wskaźnik właściwego rozwoju dziecka, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić także obwód główki i klatki piersiowej, wziąć pod uwagę wskaźniki karmienia oraz to, czy dziecko urosło wzdłuż.
Trzeba pamiętać także, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, poza tym niemowlęta rosną skokowo, dlatego nie powinno się porównywać wagi codziennie. Najbardziej miarodajne są wyniki ważenia z tygodniową przerwą. Różnice w przybieraniu na wadze będą też widoczne w przypadku dzieci karmionych naturalnie i sztucznie. Maluchy pijące mleko modyfikowane znacznie szybciej przybierają, dlatego też lekarz pediatra powinien wiedzieć, w jaki sposób karmimy swoje dziecko.
Jaka jest prawidłowa masa ciała niemowlaka?
Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zarówno waga urodzeniowa dziecka, jak i późniejsze przyrosty są kwestią indywidualną, w bardzo dużej mierze związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Przyjmuje się, że dziecko urodzone o czasie powinno znajdować się w przedziale od 2,8 kg do 3,8 kg. Powodem do niepokoju może być niska waga urodzeniowa, która wynosi mniej niż 2,5 kg (w przypadku ciąży donoszonej). Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wcześniaków.
Jak łatwo się domyślić, zupełnie inną wagę będzie miało dziecko w 3 miesiącu życia, które rodząc się ważyło niecałe 3 kg, a inną maluch o wadze urodzeniowej bliskiej 4 kg. Dlatego też stworzono siatki centylowe, które mogą nam pomóc w ocenie rozwoju malucha. Siatki te stosują przede wszystkim lekarze, jednak rodzice też mogą do nich zaglądać w razie wątpliwości.
Co zrobić gdy niemowlę nie przybiera?
Oczywiście w przypadku widocznej niedowagi, lub gdy lekarz stwierdzi, że dziecko zbyt wolno przybiera na wadze, rodzice powinni odpowiednio zareagować. Powodem mogą być problemy z karmieniem. Bardzo często młode mamy borykają się z trudnościami, takimi jak zbyt mała ilość pokarmu, zastoje w piersiach, problemy z przystawianiem malucha. To wszystko może powodować, że dziecko będzie płaczliwe, rozdrażnione i głodne, a w efekcie będzie zbyt wolno rosnąć.
Warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc położną środowiskową, pediatrę lub doradczynię laktacyjną. W większości przypadków fachowa pomoc powinna dać widoczne efekty. Jeśli jednak karmienie piersią zakończy się przedwcześnie, to nie należy się obwiniać, są alternatywne sposoby karmienia, stworzone z myślą o tym, aby wspomóc mamy i ich dzieci w pierwszym okresie życia.
dobrze, że wreszcie ktoś wspomniał, że to bardzo indywidualna kwestia, bo ten wyścig mamusiek, czyjej dziecko najbardziej książkowo przybiera na wadze jest przerażający
Właśnie… Tak samo waga noworodka… Co z tego Grażyna, że twój ważył 3 kilo, a Sabiny 4 :///// Nigdy nie rozumiałam tej fascynacji, wiadomo, że to świadczy o zdrowie dziecka, ale bez przesady, waga mocno się zmienia.
Dokładnie, nie ma nic gorszego od traktowania każdego dziecka tak samo, jakby zeszły one z jednej taśmy produkcyjnej. Każdy człowiek jest inny i rozwija się w swoim tempie!