Kolejne etapy życia niemowlaka wiążą się ze wciąż rosnącą listą pytań odnośnie jego rozwoju i tego, czy wszystko jest w porządku. Choć pewne kwestie są wspólne dla wszystkich dzieci, należy pamiętać, że w każdym przypadku może wyglądać to nieco inaczej i jeżeli nasz maluch nie zachowuje się podręcznikowo, nie oznacza to, że coś z nim nie tak. Warto jednak znać pewne normy.
- Jak wygląda rozwój niemowlaka?
- Ile powinno spać niemowlę?
- Ile powinny ważyć niemowlęta?
- Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?
Jak wygląda rozwój niemowlaka?
Od momentu narodzin, aż do wieku dorosłego, człowiek przechodzi bardzo wiele zmian. Najwięcej jest ich oczywiście w okresie niemowlęcym, gdy w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy, dzieci wręcz z dnia na dzień się zmieniają. Później wszystko zwalnia, ale to właśnie pierwszy rok życia jest pod tym względem kluczowy, dlatego zwraca się uwagę na wiele istotnych kwestii, jak choćby dieta, pielęgnacja, sen, prawidłowy wzrost i waga, a także przejście od całkowitej nieporadności aż do pierwszych stawianych kroków.
Ile powinno spać niemowlę?
Sen jest w naszym życiu niezbędny, by móc prawidłowo funkcjonować, a w przypadku niemowląt odgrywa on jeszcze istotniejszą funkcję. Dzięki niemu jest w stanie się rozwijać, nabierać siły, a także cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. To właśnie dzięki snu, dziecko rośnie, ponieważ wtedy wydziela się w mózgu odpowiedni za to hormon. W pierwszym roku życia dzieci śpią naprawdę bardzo dużo, choć u różnych dzieci może to wyglądać inaczej. Pierwsze dni życia to niemal ciągły sen – maluch może przespać od 18 do 20 h na dobę, budząc się jedynie na posiłek.
Z wiekiem czas snu się skraca i od 4 do 12 miesiąca życia wynosi już od 12 do 16 h, włączając w to drzemki. Dzieci 1 – 2-letnie śpią 11 – 14 h także z drzemkami. Oczywiście mowa jest tutaj zarówno śnie w nocy, jak i w ciągu dnia.
Ile powinny ważyć niemowlęta?
Gdy dziecko przychodzi na świat, pierwsze co się robi, to odpowiednie pomiary, głównie jeżeli chodzi o wzrost oraz wagę. Średnio waga noworodków wynosi około 3 – 3,5 kg, ale lekkie odchylenia w jedną lub w drugą stronę nie są niczym nadzwyczajnym. O małej masie urodzeniowej mówi się dopiero wówczas, gdy maluch ma poniżej 2,5 kg. Zaraz po porodzie, w pierwszej dobie życia następuje gwałtowny spadek wagi i jest to zjawisko całkowicie naturalne.
Ogólnie rzecz ujmując, w pierwszych 4 miesiącach życia, dziecko powinno przybierać na wadze około 120 – 225 g na tydzień. Po 4 miesiącu wzrost wagi jest mniejszy i wynosi oko 90 – 15 g, a po pół roku jest to już 50 – 80 g. Sama waga to jednak nie wszystko, ponieważ istotny jest też wzrost i jeżeli zgodnie z siatką centylową nie widać żadnych szczególnych odchyleń, nie ma się czym martwić.
Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?
Początkowo niemowlę jest bardzo nieporadne, ma nieskoordynowane ruchy, a także nie potrafi samodzielnie się poruszać – podnosić głowy, obracać się, nie mówiąc już o raczkowaniu i chodzeniu. Potrzeba do tego czasu, a z każdym mijającym miesiącem maluch nabiera wagi, wzrostu, siły, a także uczy się lepszego panowania nad swoim ciałem.
Naukę leżenia na brzuszku zaczyna około 2 – 3 miesiąca życia, w tym także stara się podnosić główkę i ją utrzymywać prosto. Gdy jego mięśnie i stawy się wzmocnią, może przejść do kolejnych etapów nauki poruszania. Próby samodzielnego siadania oraz raczkowania zaczynają się później, bowiem około 5 – 6 miesiąca życia.
Może to też nastąpić nieco później, co nie jest niczym niezwykłym, a bywa i tak, że maluch po etapie pełzania przechodzi od razu do chodzenia, pomijając raczkowanie. W takich przypadkach warto jednak później do tego powrócić poprzez zabawy na czworakach. Nauka raczkowania ma przede wszystkim na celu rozwój koordynacji ruchowej oraz nabieranie wprawy w utrzymywaniu równowagi i kształtowanie kręgosłupa.
Dziękuję za cenne wskazówki. Warto wiedzieć, kiedy spodziewać się kroków milowych. U nas dużo pomogła fizjoterapia. Bez niej pewnie dłużej czekalibyśmy na czworakowanie i pierwsze kroki.