Jednym z istotnych wskaźników zdrowia i rozwoju dziecka, jest jego waga. Ile powinien ważyć noworodek? Jak powinno tyć niemowlę z wiekiem? Na co zwracać uwagę i kiedy należałoby się niepokoić?
- Ile waży noworodek?
- Niemowlę traci wagę po urodzeniu – to źle?
- Ile powinno tyć niemowlę?
- Jak często waży się dziecko?
- Ile powinno ważyć niemowlę?
Ile waży noworodek?
Dziewięć miesięcy spędzonych w brzuchu mamy, to sporo czasu na rozwój. Maluszek w dość krótkim czasie z dwóch połączonych komórek staje się pełnowymiarowym człowiekiem. Już w trakcie badań można określić jego wzrost i wagę, które są wyznacznikiem jego zdrowia i tego, czy prawidłowo się rozwija. W momencie narodzin niemowlę waży średnio od 3 do 3,5 kg, ale nie jest problemem, gdy ta waga jest nieco mniejsza lub większa. Za niską wagę urodzeniową uznaje się, gdy maluch ma mniej niż 2,5 kg w przypadku dzieci donoszonych. Urodzenie dziecka ważącego więcej niż 4 kg też nie jest już takie rzadkie. Wpływ na wagę maluszków ma jednak wiele czynników, zwłaszcza to, jaki był przebieg ciąży.
Niemowlę traci wagę po urodzeniu – to źle?
Nie, nic z tych rzeczy. To całkiem normalne zjawisko, że w ciągi kilku pierwszych dni życia niemowlaka, traci on swoją masę urodzeniową i dotyczy to dzieci zarówno karmionych piersią, jak i butelką. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ tak dzieje się zawsze. Niemowlaki, w ciągu kilku pierwszych dni mogą stracić 5 – 10% swojej początkowej wagi i nie powinno to niepokoić. Dopiero po kilku następnych dniach zaczną wyraźnie tyć.
Ile powinno tyć niemowlę?
Niemowlęta zazwyczaj waży się dość regularnie, ponieważ jak zostało wspomniane, ich waga jest ważnym wyznacznikiem ich rozwoju. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecko powinno przybierać na wadze średnio 150 g na tydzień. Oczywiście u różnych dzieci może wyglądać to inaczej. Na przykład we wcześniejszym wieku przyrost ten może być nieco większy i wynosić nawet powyżej 200 g na tydzień i nie będzie to nic nadzwyczajnego. Im dziecko jest starsze, tym przyrost wagi jest mniejszy. Mówi się, że dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia powinno ważyć mniej więcej 3x tyle, ile wynosiła jego masa urodzeniowa.
Jak często waży się dziecko?
Choć jak zostało wspomniane, waga dziecka i to, jak zmienia się ona w czasie, ma duże znaczenie, niemowlaków wcale się tak często nie waży. Zazwyczaj odbywa się to w trakcie kontrolnych wizyt u lekarza pediatry, które odbywają się w określonych terminach. Nie ma konieczności sprawdzania wagi każdego tygodnia, chyba że lekarz zaleci inaczej, np. przez wzgląd na fakt, że dziecko dużo śpi, mało je, jest apatyczne, ma problem ze ssaniem, albo jest wcześniakiem.
Ile powinno ważyć niemowlę?
Nie ma tutaj jasnych wyznaczników, jako że wiele będzie zależało od masy urodzeniowej dziecka, ponieważ to ona powinna być wyznacznikiem. Nawet mając dwoje dzieci urodzonych w tym samym czasie, ich waga może się różnić, to nic nadzwyczajnego. Nie ma się więc co porównywać z innymi. Każdy maluch jest inny i jeżeli jego przyrost wagi odpowiada jego wzrostowi i masie początkowej, nie powinniśmy się martwić. Gdyby były jakieś nieprawidłowości, lekarz by nas o tym poinformował. Bardzo pomocne są tutaj siatki centylowe, czyli specjalne wykresy zmian wagi i wzrostu, wartości wyrażane są w centylach, gdzie norma wyznacza miejsca pomiędzy 3 a 97 centylem.
Moje maleństwo miało po urodzeniu trochę powyżej 2 kilo… bardzo się bałam. Okazało się, że wszystko jest teraz ok. Na szczęście córeczka nabrała masy. Poród to ogromny stres, a najgorsze jest później, ten moment przed zobaczeniem maleństwa… potem już jest tylko spokojniej, choć fizycznie ciężko:)
Powinnam wysłać ten artykuł wszystkim koleżankom, które mają dzieci i porównują je ze sobą, które najładniej tyje, bo one chyba nie rozumieją, że każde dziecko jest inne i taka rywalizacja jest bez sensu, dopóki pediatra nie stwierdzi, że coś jest nie tak.