Każda mama spodziewająca się przyjścia na świat swojego dziecka z wielkim zainteresowaniem przygląda się swojemu zmieniającemu się ciału i śledzi poszczególne etapy ciąży. Dziewięć miesięcy poprzedzające przyjście na świat niemowlęcia jest niezwykle ekscytującym, ale nie wolnym od trosk i trudności czasem. Jak przygotować się do tego, czego spodziewać się w poszczególnych etapach ciąży?
Jak rośnie brzuch w ciąży?
Każda przyszła mama, a w szczególności te kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym zaczną zauważać zaokrąglający się ciążowy brzuszek. Zazwyczaj pierwsze zmiany w anatomii zaczynają być widoczne około 3 miesiąca ciąży, jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, związana z naszą budową ciała, wagą oraz kondycją. Zazwyczaj panie, które mają bardziej umięśnione ciało, w tym brzuch, nieco później widzą w nim pierwsze zmiany. Wynika to z tego, że silne mięśnie lepiej podtrzymują powiększającą się macicę, jednak nie można traktować tego jako reguły.
Będąc w ciąży, trzeba mieć świadomość, że tak jak ciało każdej kobiety jest inne, tak ciąża może przebiegać w różny sposób i nie ma wytycznych co do tego, jak duży powinien być brzuch w danym trymestrze, czy miesiącu. Niektóre kobiety mają tak mały brzuszek ciążowy, że nie muszą prawie wcale wymieniać garderoby, bo spokojnie mieszczą się w swoje dotychczasowe ubrania. Inne z kolei mają problem, aby dopasować cokolwiek i pozostają im jedynie obszerne sukienki i tuniki. Wielkość brzucha w żaden sposób nie świadczy o tym, czy ciąża przebiega prawidłowo, dlatego nie trzeba się tym w ogóle martwić.
Etapy ciąży
Ciążę można podzielić na różne etapy. Najbardziej szczegółowy podział opisuje dokładnie każdy tydzień, natomiast najbardziej ogólny obejmuje jedynie trzy części, a każda z nich to jeden trymestr. Warto wiedzieć, że początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, mimo że do zapłodnienia dochodzi około 2 tygodnie później. Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, a każdy miesiąc to 4 tygodnie. Jak łatwo zauważyć, miesiące „ciążowe” nie pokrywają się długością z miesiącami kalendarzowymi.
Na samym początku ciąży, gdy wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jest w stanie błogosławionym, dzieje się bardzo wiele. W trzecim miesiącu ciąży, kiedy przyszła mama z niecierpliwością wpatruje się w swój powoli zaokrąglający się brzuch, jej dziecko ma już wszystkie najważniejsze narządy i zaczyna przybierać coraz bardziej wyraźny kształt. Dokładny opis rozwoju dziecka w okresie płodowym można znaleźć na różnych stronach internetowych. Jest to niezwykle interesująca lektura dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka.
Jak przygotować się do ciąży?
Aby jak najlepiej znieść wszelkie dolegliwości, które towarzyszą większości kobiet noszących pod sercem nowe, rozwijające się życie, warto zadbać o swoje zdrowie i kondycje już wcześniej. Jeśli planujemy dziecko, to dobrym pomysłem jest włączenie do swojego harmonogramu dnia ćwiczeń, które wzmocnią nasze mięśnie. Ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego im lepszą będziemy miały kondycję, tym łatwiej będzie nam przetrwać ten czas.
Przy swojej ciąży stosowałam specjalną piłkę dmuchaną do ćwiczeń, aby rozluźnić łożysko.
Ja to miałam brzuch dosłownie przed porodem, tak to nie było nawet widać, że noszę w brzuszku dzidziusia 😉