Pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszy, zwłaszcza pierwsze miesiące, kiedy maluch intensywnie się rozwija. Zmiany są zauważalne z tygodnia na tydzień. Pomimo że w początkowym okresie niemowlę przesypia większość czasu, to po kilku miesiącach zaczyna interesować się otaczającym go światem. Rodzice chcieliby wiedzieć, co czuje ich dziecko i jak postrzega świat ze swojej perspektywy. Tego, mogą dowiedzieć się z poniższego artykułu.
Jak widzi niemowlę?
Potrzeba kilku miesięcy, aby wzrok dziecka się w pełni ukształtował. Zaraz po urodzeniu jego widzenie nie jest tak ostre, jak u dorosłego człowieka. Mały człowiek widzi otoczenie jakby przez mgłę i to na odległość 20-30 cm. Nie odróżnia kształtów ani kolorów, z wyjątkiem tych kontrastowych. Zdecydowanie lepiej widzi to, co znajduje się najbliżej. Mając dwa do trzech miesięcy, zaczyna coraz bardziej nawiązywać kontakt wzrokowy, dostrzegać i zapamiętywać rysy twarzy. To jest właśnie ten moment, kiedy potrafi odwzajemnić uśmiech. Dostrzega też kształty. Po czwartym miesiącu wzrok maluszka coraz bardziej się zaostrza. Znika efekt rozmytego, zamglonego obrazu. Nie postrzega jeszcze faktury poszczególnych przedmiotów, to ma miejsce dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Wówczas dostrzega dodatkowo wielkość i kształty przedmiotów. Zwiększa się horyzont widzenia, doskonali się kojarzenie oraz zapamiętywanie. Roczne dziecko bardzo dobrze widzi już na dużą odległość, a pole widzenia ma tak szerokie, jak dorosły człowiek.
Jak nosić niemowlę?
Każdy młody i niedoświadczony rodzic, biorąc malutkie dziecko na ręce, aż cały drży. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ ciało maluszka jest wyjątkowo delikatne. Co więcej, nie trzyma on jeszcze główki więc stanowcze i prawidłowe noszenie oraz jej podtrzymywanie to podstawa. Nie jest to trudne i każdy rodzić szybko nabiera w tym wprawy. Jest kilka pozycji, w jakich można trzymać dziecko. Pierwsza to fasolka, czyli pozycja, która daje poczucie bezpieczeństwa oraz swobodę ruchów. Maluch leży na przedramieniu rodzica. Główka spoczywa na zgięciu ręki, a druga podtrzymuje pupę. Tyłów jest w tej pozycji nieco zaokrąglony stąd nazwa fasolki. Sam chwyt zabezpiecza stawy biodrowe, a maluch może swobodnie poruszać nóżkami. Inną pozycją jest na tzw. tacy, czyli kiedy dziecko jest ułożone na przedramieniu dokładnie jak na tacy. Jego plecy opierają się na brzuchu rodzica, główka leży w zgięciu ręki, a druga dłoń podtrzymuje pupę. Nóżki są lekko zgięte i odwiedzione. Dziecko można trzymać również na piersi. Tę pozycję lubią szczególnie te maluchy, które są chętne do przytulania i pieszczot. W tym wypadku należy zadbać przede wszystkim o to, aby maluch, leżąc na piersi rodzica, nie prężył się i nie odchylał ani do przodu, ani do tyłu.
Ile niemowlę powinno przybierać na wadze?
Również kwestia prawidłowej masy ciała spędza rodzicom sen z powiek. Noworodek wraz z przyjściem na świat waży średnio 2,5 kg do 4,5 kg. Jednym słowem, jedne dzieci rodzą się drobniutkie, a inne pulchne. W pierwszych dniach życia tracą na wadze do 200 gramów, dlatego że intensywnie siusiają, oddychają w innym środowisku, ich skóra paruje, oddając wodę do otoczenia. Ponadto zużywają energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Po upływie kilku dni przybierają znowu na wadze, nadrabiając straty. W okresie niemowlęcym dzieci są mierzone i ważone przy każdej wizycie lekarskiej. To pozwala ocenić czy prawidłowo rosną i przybierają na wadze. Uznaje się, że normalny przyrost wagi w okresie niemowlęcym to minimum 450 gramów miesięcznie. Jednak wiadomo, że każde dziecko rozwija się inaczej zatem jeśli maluch przybiera 600 gramów miesięcznie w pierwszym kwartale, tyle samo w drugim i 500 gramów w drugim półroczu, to nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli rodziców martwi zbyt wolny lub za szybki wzrost wagi, z którym nie umieją sobie radzić, powinni zgłosić się z dzieckiem na konsultację lekarską.
Pamiętam te wszystkie wątpliwości, jak zostałam mamą. Rany… Jakie to było stresujące. Dobrze, że są takie poradniki. Pomagają nie tylko zdobyć wiedzę, ale i dają spokój. A tego początkującym rodzicom najbardziej brakuje.