Pierwsze lata, miesiące, a nawet tygodnie życia człowieka to czas niezwykle szybkiego rozwoju. Choć z perspektywy osoby dorosłej, która potrafi w pełni świadomie sterować swoim ciałem, nabycie umiejętności przewracania się na bok nie jest czymś spektakularnym, to dla nowo narodzonego człowieka jest to wręcz kamień milowy. Jakie są etapy rozwoju niemowlaka? Czego dziecko uczy się w pierwszych miesiącach życia?
- Etapy rozwoju niemowlaka – co warto wiedzieć?
- Kiedy dziecko trzyma główkę? Pierwsze miesiące życia dziecka
Etapy rozwoju niemowlaka – co warto wiedzieć?
Na samym początku musimy zaznaczyć, że nie istnieją żadne szczegółowe wytyczne dotyczące tego, w którym miesiącu, jakie konkretnie umiejętności powinien posiąść mały człowiek. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie ma nic złego w tym, jeśli jedną czynność zacznie wykonywać wcześniej, a inną dużo później. Wszystkie etapy rozwoju oraz tzw. skoki rozwojowe mają charakter umowny i powinny nam jedynie pomóc w wypracowaniu umiejętności obserwacji maluszka oraz wspierania go w pokonywaniu kolejnych kroków na drodze do pełnej sprawności fizycznej i nie tylko.
Pierwszy miesiąc po przyjściu na świat jest czasem, w którym noworodek musi się oswoić z otaczającą go rzeczywistością. Nie powinniśmy dostarczać mu zbyt wielu bodźców, najważniejsza w tym okresie jest bliskość i czułość okazywana przez rodziców. Ruchy niemowlęcia w pierwszych czterech tygodniach są chaotyczne i nieskoordynowane, gdyż nie panuje ono jeszcze nad nimi. Nie ma mowy o żadnych wymaganiach w stosunku do maluszka na tym etapie, jeśli chodzi o jego rozwój.
Kiedy dziecko trzyma główkę? Pierwsze miesiące życia dziecka
Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia, naturalną pozycją dziecka jest leżenie na plecach w pozycji żabki (ze skierowanymi do siebie stopami). Możemy zauważyć pierwsze próby odwracania głowy w lewą i prawą stronę, a także zginania nóżek i przyciągania ich w stronę brzucha. Bardzo ważne jest, by rodzic sprawdzał, czy ułożenie ciała niemowlęcia jest symetryczne, to znaczy, że układa się w linii prostej. Ważnym momentem jest chwila, w której dziecko zaczyna wkładać dłoń do buzi, gdyż jest to pierwszy krok w stronę poznawania otaczającego go świata. Leżąc na brzuszku, niemowlę zaczyna ćwiczyć mięśnie, które pozwolą mu za jakiś czas utrzymywać głowę w górze.
Po ukończeniu drugiego miesiąca życia (czyli w trzecim miesiącu) większość niemowląt samodzielnie przekręca główkę leżąc na brzuchu, a także zyskuje coraz większą kontrolę nad swoimi kończynami, co możemy zauważyć, gdy wymachuje nimi leżąc na plecach. Coraz większą uwagę zwracają także na dźwięki i kolory. Warto pokazywać niemowlętom już w tym czasie proste czarno-białe lub czarno-biało-czerwone obrazki.
Czwarty miesiąc to czas, w którym niektóre dzieci potrafią już utrzymać główkę w górze leżąc na plecach, jednak nie trwa to zbyt długo. Leżenie na brzuchu sprawia im jednak coraz większą frajdę, gdyż dzięki temu mają lepszą perspektywę do obserwacji otoczenia. Możemy także zauważyć, że maluch chętnie bawi się swoimi dłońmi, dostrzega znajdujące się wokół niego, lub wiszące nad nim przedmioty i próbuje ich dosięgnąć. Mniej więcej w tym czasie dziecko zaczyna też coraz więcej gaworzyć.
Większość dzieci, które ukończyły czwarty miesiąc życia, potrafi już stabilnie oprzeć się na przedramionach i długo utrzymywać głowę pod kątem 90 stopni. W tym czasie coraz bardziej interesują je różnego rodzaju faktury, bardzo chętnie biorą do rąk przedmioty i bawią się nimi. Leżąc na plechach, podejmują pierwsze próby przeniesienia ciężaru z jednej strony ciała na drugą, aby przesunąć się bliżej interesującego obiektu.
Myślę, że to różnie bywa. Mój syn zaczął podnosić główkę dopiero około szóstego miesiąca. Ma już 3 lata i wyrósł na fajnego faceta:)
Nie ma sensu trzymać się ściśle takich wyznaczników, że w tym i w tym momencie dziecko powinno robić dokładnie takie rzeczy, ale też nie można przesadzić w druga stronę. Jeśli nic nie robi się z tym że dziecko mając 5-6 miesięcy nie podnosi główki, to jest to zwyczajne zaniedbanie.