Dziecko uczy się mówić już w okresie prenatalnym. Nauka przebiega stopniowo, dopiero z czasem maluch świadomie się komunikuje. W jakim wieku dziecko zaczyna mówić? Czy powinniśmy się martwić, kiedy nie mówi? Przedstawiamy wam fazy rozwoju mowy dziecka.
- Faza I, czyli okres melodii
- Faza II, czyli czas wyrazów
- Faza III, czyli pierwsze zdania
- IV faza – czysta mowa
- Jak nauczyć dziecko pierwszych słów
Czas rozwijania się mowy dziecka możemy podzielić na kilka poszczególnych etapów.
Faza I, czyli okres melodii
Noworodek porozumiewa się za pomocą krzyku i płaczu, w ten sposób komunikuje swoje potrzeby. Mniej więcej po 2-3 miesiącach od narodzin dziecko uczy się głosek gardłowych, taki jak „ghy”, „tli”. To tak zwane głużenie lub gruchanie. Następnie dziecko zaczyna gaworzyć, tyczy się to dzieci słyszących. Jeśli dziecko nie gaworzy, udaj się do laryngologa, by sprawdził, czy dziecko nie urodziło się z niedosłuchem.
Faza II – dziecko mówi „mama”
Pierwsze wyrazy, takie jak „mama” i „tata” pojawiają się między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka. Maluch rozumie też onomatopeje, ma tendencję do upraszczania wyrazów, to w tym czasie „hau” staje się psem, a „brum” autem.
Faza III, czyli pierwsze zdania dziecka
Po drugim roku swojego życia dziecko powinno już umieć składać proste zdania. Jego zasób słow staje się coraz większy. Dwuletnie dziecko potrafi wymawiać samogłoski i dużą część spółgłosek. Te trudniejsze jak „ś”, „ź”, „dź” pojawiają się, kiedy maluch skończy trzy latka.
IV faza – czysta mowa
Dziecko w tym okresie często idzie już do przedszkola, gdzie zasób jego słownictwa jest ciągle poszerzany. Między czwartym a piątym rokiem życia dziecko wymawia już głoskę “r”. Jeśli Twoje dziecko napotkało trudności w wymawianiu słowa „rowerek”, to dobrym pomysłem będzie udać się do logopedy, który popracuje nad wadą wymowy twojej pociechy.
Jak nauczyć dziecko pierwszych słów?
Pierwsze słowa dziecka lub ich brak potrafi być bardzo stresujący dla rodziców. Jeśli uważasz, że dziecko nie utrzymuje kontaktu, nie gaworzy, nie płacze, udaj się do lekarza lub logopedy. Jeśli zaś jest wszystko w normie, tutaj kilka porad o tym, jak wspierać rozwój mowy dziecka.
Najważniejszy jest stały kontakt, by mówić do dziecka cały czas. Opisuj mu swoje czynności, nazywaj rzeczy, które was otaczają. Staraj się używać początkowo krótkich zdań. Używaj zdań pytających i monitoruj reakcję dziecka, powinno próbować ci odpowiedzieć, chociażby mimiką twarzy. Czytaj mu bajki na dobranoc. Istotny jest też poprawny rozwój fizyczny dziecka, a dokładniej język, zęby. Karmienie piersią pomaga wzmocnić mięśnie wargowe i języka, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Wprowadzenie stałego pokarmu do diety również wpływa korzystnie na malucha. Możesz też zaopatrzyć się w zabawki audiowizualne, by dziecko miało częsty kontakt z dźwiękami. Warto pamiętać, by być cierpliwym, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej.
Nasz córka zaczęła od „tata”. Teraz każdego dnia zwiększa jej się słownik. To zaskakujące, jak wiele słów potrafi powtórzyć i ile z nich zapamiętuje i od razu poprawnie używa. Uwielbiam to obserwować.
Moja córka ma 7 miesięcy i jeszcze nawet nie gaworzy, trochę się zaczynam martwić…
Pierwsze słowo mojego synka to „lulu”. Widać co dla niego było ważne w tym czasie xd Zawsze myślałam, że zacznie od „mama”, „tata” albo chociaż czegoś co nas określa, no ale co zrobić.