Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, fakt ten najczęściej znany jest tylko jej i ewentualnie jej bliskim, którym o tym powie. Nie da się tego początkowo zaobserwować, bowiem brzuch od razy widoczny nie jest. Kiedy się to zmienia? Od czego zależy?
Kiedy ciąża jest widoczna?
Od momentu, gdy kobieta dowie się, że jest w ciąży, aż do chwili, gdy jej stan będzie widoczny dla otoczenia, jest całkiem sporo czasu. Do tego, w każdym przypadku może wyglądać to inaczej i zależeć będzie od wielu różnych czynników, które będą miały wpływ zarówno na wielkość brzuszka, jak i tempo jego wzrostu. Przyjmuje się, że zaczyna być on widoczny średnio między 12 a 24 tygodniem ciąży. To dużo czasu, choć bywa, że brzuch wyraźnie zaokrągla się i później, nawet pod koniec drugiego trymestru.
Kiedy ciąża jest widoczna?
Tak naprawdę wiele kwestii może wpłynąć na to, jak widoczna będzie ciąża i kiedy pojawią się pierwsze oznaki rosnącego brzucha. Zależeć będzie to więc między innymi od budowy ciała kobiety. U niskich i drobnych pań, zazwyczaj ciąża widoczna jest wcześniej, z kolei u tych wysokich, masywnie zbudowanych czy z wyćwiczonymi mięśniami brzucha, nastąpi to później.
Znaczenie ma także to, która to ciąża. Oczekując pierwszego dziecka, zazwyczaj trzeba poczekać dłużej na pierwsze oznaki rosnącego brzucha, szybciej następuje to przy drugim maluchu, jako że mięśnie są już przygotowane. Rzecz jasna wielkość, masa dziecka i ilość wód płodowych także ma na to wpływ, podobnie jak położenie macicy. W przypadku ciąży bliźniaczej także brzuch widoczny jest wcześniej.
Ile rośnie brzuch w ciąży?
Jak duży urośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu kwestii, a zostały one wymienione już wyżej. U każdej kobiety będzie to więc wyglądało inaczej, podobnie jak samo tempo wzrostu oraz wagi. Nie ma tutaj jednych wytycznych, które pasowałyby do każdego, jako że każda ciąża jest inna. Jak wiadomo, wraz z rosnącym obwodem, rośnie także nasza waga, a to dobrze, ponieważ oznacza, że dziecko w brzuchu rozwija się prawidłowo. Mówi się, że pod koniec ciąży, masa ciała kobiety nie powinna być zwiększona bardziej niż 11 – 16 kg.
Za mały, za duży brzuch w ciąży – powód do niepokoju?
Jak zostało wspomniane, każda kobieta i każda ciąża jest inna. O jednej, pierwsze oznaki rosnącego brzucha mogą pojawić się już w 10 tygodniu ciąży, a u innej dopiero w okolicach 25 – 26 tygodnia. I nie, nie jest to nic niezwykłego, jednak gdy ciąża odbiega nieco od norm, wykonuje się badania, które wykluczą lub potwierdzą zaistniałe nieprawidłowości. Czasami mały brzuch może świadczyć o niskiej masie dziecka, albo o tym, że jest mało wód płodowych, co rzecz jasna może stanowić pewne zagrożenie. Są to jednak zazwyczaj sytuacje jednostkowe i w przeważającej większości przypadków, nie jest to powód do niepokoju. Od tego są też konsultacje lekarskie, by na bieżąco monitorować wszelkie zmiany.
Ciąża bliźniacza a widoczność brzucha
Zarówno w ciąży bliźniaczej, jak i o ogólnie w ciąży wielorakiej brzuch zazwyczaj widoczny jest wcześniej około 10 tygodnia. Nie jest to jednak normą i tak naprawdę, jak w każdym innym przypadku, wiele będzie zależało od indywidualnych predyspozycji kobiety. Rzecz jasna ciąże mnogie są szybciej widoczne, tempo wzrostu obwodu brzucha też jest większe, jak i przyrost masy. Dzieje się tak, ponieważ w macisy rozwija się nie jedno, a dwoje lub więcej dzieci, a to oczywiste, że będą zajmować więcej miejsca.
To jest tak indywidualna sprawa, że szok. Mam znajomą, która w 8 miesiącu miała brzuszek taki, jak ja w 4. Nie ma żadnej zasady, którą można by się w tej kwestii kierować.
To samo, ja pod koniec ciąży wyglądałam jakbym chodziła z bliźniakami, moja wysportowana siostra przez całą ciążę wyglądała jakby była w czwartym miesiącu, a po proodzie nic nie było po niej widać.