Pierwsze objawy ciąży pojawiają się około 10 dni po zapłodnieniu. Kobieta przeważnie staje się nerwowa, żeby następnie tryskać radością, dobrym humorem i zaraz potem, znowu popaść w przygnębienie. Odczuwa zwiększony apetyt lub nie może patrzeć na jedzenie. Do tego mogą dochodzić charakterystyczne mdłości, wymioty i ogólne osłabienie. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Mdłości w ciąży – jakie pierwsze objawy ciąży?
Jak już wspomniano, pierwsze objawy ciąży można zauważyć już około 10 dni po zapłodnieniu. Jednak, w większości przypadków są one bagatelizowane i nieutożsamiane z ciążą. Większość z nich często pojawia się podczas przeziębienia czy przy zwykłym zatruciu pokarmowym. Dlatego kobiety nie podejrzewają, że spodziewają się dziecka. Z drugiej strony te, które bardzo go pragną i starają się zajść w ciążę, mają tendencję do nadinterpretowania pewnych symptomów jako objawów ciąży.
Generalnie pierwszym objawom ciąży towarzyszy huśtawka nastrojów, złość oraz rozdrażnienie. Za tego typu emocjonalne wzloty i upadki w pierwszych tygodniach ciąży, jest odpowiedzialny wzrost poziomu hormonów w organizmie kobiety. Jednym z wczesnych objawów ciąży jest także powiększenie i bolesność piersi. Biust staje się wrażliwy na dotyk, boli, skóra staje się przeźroczysta, przez którą widać naczynia krwionośne, a brodawki ciemnieją. Tkliwość piersi jest skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w ciele w wyniku zapłodnienia. Szczególnie może dokuczać poczucie osłabienia, zmęczenia i senność. Nadmierna senność jest jednym z głównych objawów ciąży, ponieważ jest ona wynikiem gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie. Zmęczenie wynika z tego, że narządy wewnętrzne są bardziej obciążone. Jest on szczególnie intensywny zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży, ponieważ tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne rozwijającego się płodu. Sporo energii zabiera również organizmowi wykształcenie samego łożyska.
Mdłości w ciąży – kiedy występują?
Nudności i wymioty to jedne z najwcześniej występujących objawów ciąży. Nie ma jednak reguły, kiedy przyszła mama powinna je odczuwać. Nie każda kobieta, która zaszła w ciążę, musi je odczuwać. Niektóre mogą mieć to szczęście, że w ogóle nie dokuczają im mdłości i nudności. Pojawiają się ono zazwyczaj około 5. tygodnia ciąży, a nasilają około 9. tygodnia.
Długość ich trwania jest indywidualna. Zazwyczaj mdłości i wymioty ustępują na początku 4 miesiąca ciąży, ale zdarza się, że trwają dłużej. Mogą też zniknąć tak szybko, jak się pojawiły. Wszystko to zależy od indywidualnego przypadku. Każda kobieta jest inna, ma inny organizm, który różnie reaguje na ciążę. Może zdarzyć się też tak, że ciąży nie towarzyszą żadne objawy i jedyne, co daje kobiecie do myślenia, że być może zaszła w ciąże, jest brak miesiączki zwłaszcza przy regularnym cyklu. Dlatego w każdym wypadku, niezależnie od tego czy objawy ciąży występują, czy też nie, należy udać się do lekarza na badanie USG. Takie badanie potwierdzi bądź wykluczy ciążę.
Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu, nabierasz przekonania, że możesz być w ciąży, zrób test ciążowy. Jeśli wynik będzie negatywny, a objawy nie będą ustępować lub jeszcze bardziej się nasilą, odczekaj kilka dni i zrób test ponownie. Niezależnie od tego, jaki będzie wynik, umów się do lekarza i zrób badanie które rozwieje wszelkie wątpliwości.