Zaparcia u niemowlęcia można zdiagnozować wtedy, kiedy wypróżnienia występują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, towarzyszy temu ból a stolec jest twardy i o dużej średnicy. Do tego dochodzą również takie objawy jak złe samopoczucie, płacz oraz bóle brzucha. Zaparcia mogą być wywołane przez nieodpowiednią dietę, alergię lub zaburzenia mikroflory bakteryjnej jelit. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak pomóc malcowi w leczeniu zaparć.

Zaparcia u noworodka – przyczyny

Każdy rodzic, powinien sobie uzmysłowić, że każdy wysiłek wymalowany na twarzy dziecka oraz dziwne odgłosy wydawane podczas wypróżniania, nie muszą od razu oznaczać problemów z zaparciami. Jeżeli stolec jest miękki, a dziecko wypróżnia się regularnie co 2-3 dni, to nie ma mowy o zaparciach. Zwłaszcza jeśli dotyczy to dzieci karmionych piersią, które mogą wypróżniać się nawet raz na tydzień. Kwestia wypróżnień jest zatem indywidualna. Dlatego rodzice mają duży problem w ustaleniu, czy ich dziecko faktycznie cierpi na zaparcia. Zdarza się, że przez wydalenie dużego, twardego i bolesnego stolca, organizm dziecka może zareagować osłabieniem czucia bodźców sygnalizujących konieczność defekacji. Skutkuje to poszerzeniem końcowego odcinka jelita grubego a zalegające w nim masy kałowe, stają się coraz większe i twardsze, co powoduje dodatkowy dyskomfort.

Zaparcia występują raczej u dzieci chorych i wymagających specjalnej opieki. Na problemy z wypróżnieniem bardziej narażone są dzieci z rozszczepem kręgosłupa, z zespołem Downa czy z porażeniem mózgowym. Zaparcia mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków.

Niemowlę leżące na plecach

Zaparcia u noworodka – leczenie

Niemowlęta, u których wystąpiły zaparcia, powinny zostać zbadane przez lekarza pediatrę, który oceni sposób karmienia dziecka i upewni się, że prawidłowo przybiera ono na wadze.
Zaparcia u niemowlaka oraz mogące towarzyszyć temu odwodnienie, mogą być spowodowane przez nieprawidłowe żywienie. Jeżeli u starszego niemowlęcia zostaną potwierdzone zaparcia, należy podawać mu dodatkowe ilości wody lub w 100% pasteryzowany sok owocowy, raz lub dwa razy dziennie.

Jeżeli lekarz stwierdzi taką konieczność, dziecku należy podawać również stosowne leki na zaparcia, przeznaczone dla niemowląt. Najważniejszym jednak celem leczenia zaparć u niemowlaka jest doprowadzenie do sytuacji, w której dziecko bez bólu będzie wydalać miękkie stolce częściej niż 2 razy w tygodniu.

Przede wszystkim należy wprowadzić zmiany w diecie dziecka lub matki karmiącej piersią. Konieczne jest ograniczenie w jadłospisie niemowlęcia tych produktów, które sprzyjają zaparciom. Oprócz tego należy zwiększyć ilość błonnika w diecie. Powinny się w niej znaleźć również owoce i warzywa. Należy również zatroszczyć się o to, aby dziecko wypijało odpowiednią ilość płynów, w celu zapobiegnięciu odwodnienia.

Niemowlę niestety nie powie nam, co mu dolega, dlatego wszystkiego musimy domyślić się sami. Stąd tak ważne jest dokładne obserwowanie malucha, tego, jakie oddaje stolce, w jakich odstępach czasu i czy nie towarzyszą temu inne objawy jak wzdęty brzuszek, ból, krew w stolcu i inne symptomy, świadczące o przewlekłych zaparciach. Kluczowe jest również stosowanie się do zaleceń lekarza i zadbanie o wartościową dietę naszego maluszka.

Kiedy występują i jak leczyć zaparcia u noworodka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *