Niedoczynność tarczycy to choroba, która w znacznej mierze występuje u kobiet. Ma ona charakterystyczne objawy, które prowadzą do spowolnienia procesów metabolicznych. Niedoczynność tarczycy może też utrudnić zajście w ciążę, szczególnie kiedy kobiety nie wiedzą nawet, że mają problemy z tym gruczołem. Co trzeba wiedzieć o niedoczynności tarczycy i czy pomimo tej choroby możliwe jest zajście w ciążę?
- Co to jest niedoczynność tarczycy?
- Niedoczynność tarczycy – objawy
- Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?
- Nieleczona tarczyca w ciąży
Co to jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to choroba, która jest skutkiem niedoborów hormonów wytwarzanych przez ten gruczoł. Częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn. Niedoczynność może występować w różnych postaciach, wszystko zależy od jej przyczyny. Mówi się o niedoczynności pierwotnej, do której zalicza się też zapalenia tarczycy, w tym chorobę Hashimoto, niedoczynność związaną z wycięciem organu, leczeniem jodem promieniotwórczym, przyjmowaniem określonych leków. Wyróżnia się też niedoczynność tarczycy wtórną, której powodem jest niedobór hormonu TSH i niedoczynność trzeciorzędową.
Niedoczynność tarczycy – objawy
Objawy niedoczynności tarczycy nie są trudne do zauważenia. Przede wszystkim osoba chora zaczyna tyć, staje się senna, ma trudności z koncentracją, pojawiają się zaburzenia pamięci i stany depresyjne. Skóra staje się sucha i zimna, szybciej odczuwany jest chłód, widoczne są obrzęki podskórne i łamliwe włosy. U niektórych osób dochodzi do zmiany głosu, zdarza się bradykardia zatokowa i powiększona sylwetka serca, a u kobiet częste jest nieregularne miesiączkowanie. Co ciekawe, bywa, że niedoczynność tarczycy przebiega bezobjawowo. Choroba ta może być utajona, a kobiety starające się zajść w ciążę, mogą nawet nie wiedzieć, z jakiego powodu im się to nie udaje. Wówczas należy rozszerzyć diagnostykę o badania tarczycy.
Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?
Diagnostyka niedoczynności tarczycy opiera się w znacznej mierze na przeprowadzeniu badań hormonalnych. Chodzi o oznaczenie stężenia hormonu TSH, który nawet u osób z bezobjawową niedoczynnością będzie podwyższony. Nie jest to jednak jedyne badanie, które trzeba wykonać. Często kieruje się jeszcze osobę na USG tarczycy i na analizę przeciwciał. Jeśli diagnoza się potwierdzi, wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Koncentruje się ono na przyjmowaniu hormonów tarczycy lub zażywaniu jogu. Najczęściej przy niedoczynności tarczycy leki należy brać przez całe życie.
Nieleczona tarczyca w ciąży
U kobiet, które nie wiedzą, że mają niedoczynność tarczycy, ciąża może przebiegać nieprawidłowo. Brak leczenia tej choroby negatywnie wpływa na rozwój płodu, szczególnie jest to istotne w pierwszych tygodniach. Kobiety, które nie mają problemów z tarczycą, dostarczają dziecku niezbędnych hormonów. Kiedy nie są one produkowane, ich brak może doprowadzić do powikłań neurologicznych dziecka. Zajście w ciążę podczas leczenia tarczycy jest jak najbardziej możliwe. Przyjmowane leki podczas tego stanu również nie wpływają na rozwój płodu. Warto zatem przebadać się pod kątem chorób tarczycy jeszcze przed zajściem w ciążę.