Już na etapie planowania ciąży lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego. Ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, zapobiega powstawaniu wielu wad. Kwas foliowy należy suplementować, nie tylko będąc w ciąży. Jego niedobór może odczuć każdy z nas. Co więc daje kwas foliowy? Dlaczego jest tak niezbędny u kobiet spodziewających się dziecka?

Kwas foliowy, czyli co?

Kwas foliowy to nic innego jak witamina z grupy B. Jest on określany jako B9, B11 lub folacyna. Organizm sam nie jest w stanie go wytwarzać, dlatego istotna jest suplementacja i spożywanie produktów, które zawierają kwas foliowy.

Kwas foliowy w ciąży

O kwasie foliowym mówi się głównie w przypadku kobiet w ciąży. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Jego niedobór może przyczyniać się do rozwinięcia wrodzonych wad rozwojowych. Mowa tu głównie o centralnym układzie nerwowym. Brak kwasu foliowego w organizmie ciężarnej może wpłynąć na wystąpienie wady cewy nerwowej. To z kolei przekłada się na wrodzone wady mózgu i nie tylko. U dziecka może pojawić się przepuklina mózgowa, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wada serca lub problemy z układem moczowym.

Czerwone tabletki

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Przede wszystkim przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć przed zajściem w ciążę. Oczywiście nie wszystko da się tak zaplanować, dlatego zaleca się, żeby kobiety aktywne seksualnie, zażywały tę witaminę. Najlepiej jeśli kwas foliowy będzie przyjmowany na co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Zalecana dawka to 0,4 mg na dzień. W pierwszym trymestrze może zostać ona zwiększona do 1 mg, ale o tym zadecyduje lekarz. Bywa, że niektóre kobiety muszą przyjmować go przez całą ciążę.

W jakich produktach jest kwas foliowy?

W aptekach jest mnóstwo suplementów, które są skuteczne w dostarczaniu organizmowi niezbędnego kwasu foliowego. Nie oznacza to jednak, że na tym należy poprzestać, wręcz przeciwnie. Należy do suplementacji dołączyć jeszcze zdrową dietę, bogatą w produkty zawierające ten rodzaj witaminy. Co więc warto jeść? Przede wszystkim warzywa. Do codziennej diety należy włączyć szpinak, natkę pietruszki, sałatę, fasolę, groch, soję, buraki, brukselkę i soczewicę. Kwas foliowy znajdziemy również w takich owocach jak banany i pomarańcze. Warto sięgać także po produkty zbożowe, szczególnie te jęczmienne i pszeniczne, jak i ryż, sery, wątróbkę czy żółtka jaj.

Rola kwasu foliowego w organizmie człowieka

Kwas foliowy odgrywa szczególną rolę nie tylko u kobiet w ciąży. Jest on istotny w przypadku każdego człowieka, ponieważ bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, a to właśnie z nich powstaje później DNA. Mało tego, kwas foliowy wpływa też na tworzenie i wzrost komórek, a nawet chroni przed anemią i reguluje pracę całego organizmu.

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dochodzi wtedy do osteoporozy, niedokrwistości, chorób układu krążenia, zaburzeń degeneracyjnych. Przyjmować go powinny więc nie tylko kobiety w ciąży. Co ważne, kwasu foliowego nie można przedawkować, jego nadmiar wydalany jest z moczem.

Kwas foliowy a ciąża. Co daje kwas foliowy?
Tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *