Wymioty u dziecka są zazwyczaj reakcją obronną organizmu, który próbuje się oczyścić z nieświeżego pokarmu, bakterii czy wirusów. Jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecko wymiotuje?

co robić, gdy dziecko wymiotuje

Wymioty u dzieci – jakie przyczyny?

Wymioty u dzieci mogą występować z różnych przyczyn, najczęściej jest to:

  • Infekcja wirusowa układu pokarmowego – wymioty u dziecka są zazwyczaj sygnałem rozwijającej się infekcji wirusowej układu pokarmowego, która często jest spowodowana rotawirusami. Infekcja spowodowane przez rotawirusy dotyka głównie dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia, jest powodem hospitalizacji z powodu zagrożenia wynikającego z odwodnienia organizmu.
  • Zatrucie pokarmowe – kiedy dziecko wymiotuje po spożyciu nieświeżego jedzenia to sygnał obronny organizmu, który pozbywa się bakterii z zepsutej żywności. Wymioty u dziecka trwają w tym przypadku najczęściej od 12 do 24 godzin.
  • Grypa żołądkowa – potocznie nazywana grypa żołądkowa jest zaraźliwą chorobą, wymiotom często towarzyszy intensywna biegunka, ból brzucha i podwyższona temperatura. To schorzenie o podłożu bakteryjnym, wymioty u dziecka w tym przypadku mogą się utrzymywać przez kilka dni.
  • Alergia pokarmowa – dziecko wymiotuje z powodu nietolerancji określonej grupy pokarmów. Czasem wymioty pojawiają się już bezpośrednio po spożyciu alergenu, czasem dopiero po kilku godzinach.
  • Stres – wymioty, które mają podłoże na gruncie psychiki dziecka mogą występować wskutek długotrwałego napięcia, gwałtownych zmian, presji otoczenia.
  • Inne infekcje – wymioty u dziecka mogą towarzyszyć innym chorobom np. zapaleniu ucha, zapaleniu płuc.

Co robić, gdy wymiotuje niemowlę?

Najważniejsze, aby podczas wymiotów niemowlaka nie dopuścić do odwodnienia małego organizmu i związanych z tym zaburzeń elektrolitowych. Dobrze podawać maluszkowi małe ilości wody w odstępach dziesięciominutowych, nie należy jej podawać w dużej ilości, ponieważ nadmiar płynów spotęguje odruch wymiotny.

Warto zasięgnąć porady lekarza, który doradzi jaki rodzaj elektrolitów można podawać tak małemu dziecku. Trzeba też uważać, aby niemowlę się nie zachłysnęło, gdy dziecko wymiotuje nie wolno go zostawiać bez opieki.

Jak zatrzymać wymioty u starszego dziecka?

Starsze dzieci również obowiązuje reguła stałego nawadniania w małych porcjach. Dostępny w aptece roztwór elektrolitowy trzeba podawać co dziesięć minut po jednej łyżeczce, w miarę poprawy zwiększyć ilość podawanego płynu do dwóch łyżeczek co pięć minut.

Kiedy skonsultować się z lekarzem, gdy dziecko wymotuje?

Dzieci bardzo szybko się odwadniają, dlatego nie należy lekceważyć sytuacji, w której dochodzi do zmniejszonej częstotliwości oddawania moczu, płaczu bez łez. Kiedy niemowlę ma zapadnięte ciemię, suche śluzówki i skórę natychmiast trzeba udać się do lekarza, który oceni stopień odwodnienia i wdroży dalsze postępowanie.

Konsultacji lekarskiej wymaga też obecność krwi w wymiocinach. Kiedy wymiotom towarzyszy wysoka gorączka i sztywność karku może być to objaw zapalenia opon mózgowych.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje? Przyczyny wymiotów u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *