Chrzest jest pierwszym świętym sakramentem, jaki przyjmuje dziecko, stając się tym samym członkiem Kościoła katolickiego. Każde dziecko bowiem rodzi się z grzechem pierworodnym i właśnie przyjęcie sakramentu chrztu świętego, jest symbolicznym oczyszczeniem jego duszy. Jakie dokumenty potrzebne są do chrztu? Jakie warunku muszą spełnić rodzice? Kogo wybrać na rodziców chrzestnych? Na te pytania, odpowiadamy poniżej.
Jakie dokumenty potrzebne do chrztu?
Do sporządzenia akt chrztu dziecka potrzebne są następujące dokumenty:
- świadectwo urodzenia dziecka,
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
- dokumenty potwierdzające dane osobowe rodziców,
- zaświadczenie rodziców chrzestnych z parafii, do której należą, potwierdzające, że mogą pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego,
- dane rodziców chrzestnych.
Chrzest odbywa się w kościele lub kaplicy, natomiast chrzciny to część nieoficjalna, którą organizują rodzice dziecka dla przybyłych na tę okazję gości.
Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Wybór Matki i Ojca Chrzestnego, powinien być przemyślany. Zakłada się bowiem, że rodzice chrzestni będą wspierać rodziców dziecka oraz samo dziecko na każdy możliwy sposób. Oczywiście największe znaczenie ma w tym zakresie modlitwa o szczęście i zdrowie dla dziecka i jego rodziców. Rodzice chrzestni powinni być również ludźmi prawymi, którzy będą dawać dziecku dobry przykład. Powinni być to ludzie mądrzy, którzy dokładnie, tak jak rodzeni rodzice, będą pokazywać dziecku, co jest dobre a co złe, wskażą mu drogę i będą służyć dobrą radą zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Prawo kanoniczne bardzo dokładnie określa rolę rodziców chrzestnych. Oprócz tego, że nie tylko podają dziecko do chrztu, to uczestniczą w całym jego życiu religijnym. Wspierają rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. Nie powinni zatem daleko mieszkać, gdyż powinni często widywać się z dzieckiem.
Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:
- ukończone 16 lat,
- posiada sakrament bierzmowania,
- nie jest rodzicem chrzczonego dziecka,
- jest katolikiem.
Rodzicem chrzestnym nie może zostać osoba, która jest niewierząca lub niepraktykująca. Nie mogą nimi zostać osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych. Zatem osoby, które żyją w konkubinacie, mają ślub cywilny, narzeczeni czy uczniowie szkół średnich, którzy nie uczęszczają na religię, nie zostaną dopuszczeni jako rodzice chrzestni. Na kandydata do rodzica chrzestnego, nie może być nałożona żadna kara kościelna i musi być po I Komunii Świętej oraz po bierzmowaniu.
Jak urządzić chrzciny?
Przede wszystkim należy pamiętać, że chrzest to doświadczenie duchowe. Najważniejsze w tym wszystkim jest zadbanie o atmosferę miłości i świadomość przyjęcia dziecka do wspólnoty Kościoła. Bardzo ważne jest również to, aby nie dać się ponieść nerwom i panice, która może rzutować na całą atmosferę chrzcin. Najważniejsze to zaplanować ten dzień tak, aby dziecko czuło się spokojne i bezpieczne. Na uroczystość świętującą przyjęcie przez dziecko tego świętego sakramentu, najlepiej zaprosić tych gości, z którymi mamy stały kontakt, którzy interesują się dzieckiem, troszczą o niego i co do których mamy pewność, że przyjdą dla dziecka, a nie żeby się dobrze najeść za darmo.
Sama forma urządzenia chrzcin to już kwestia indywidualna. Można zarezerwować salę w restauracji, w której goście zjedzą smaczny obiad lub zaprosić ich do domu na kawę i ciasto. Nie ma obowiązku wyprawiania wielkiej uroczystości na dużą liczbę osób, bo przecież, nie o to w tym wszystkim chodzi. Chrzciny to tylko dodatek, który nie może przysłaniać najważniejszego wydarzenia tego dnia, czyli chrztu świętego.