Gdy dziecko pojawia się na świecie, życie rodziców wywraca się do góry nogami – pojawiają się nowe wyzwania i troski, którym trzeba sprostać. Wiąże się to także z wieloma niewiadomymi, jak choćby to ile niemowlę powinno pić, czy jak je nosić, aby mu nie zrobić krzywdy. Co warto wiedzieć?
Opieka nad niemowlakiem – czy trudna?
Dla osób, które z niemowlakami nie miały nigdy do czynienia, opieka nad nimi może stanowić niemałą zagadkę. Małe dziecko, które nie potrafi o siebie zadbać, jest całkowicie uzależnione od rodziców, którzy muszą się nim zająć – nakarmić, zadbać o higienę, odpowiednio trzymać i nosić. Maluch wydaje się bardzo kruchą istotką, dlatego nierzadko opieka nad nim wzbudza strach, byleby mu nie zrobić krzywdy. Te lęki są jednak normalne i towarzyszą wielu młodym rodzicom, warto więc rozwiać przynajmniej część z nich.
Ile mleka wypija niemowlę?
Okres niemowlęcy to przede wszystkim szybki i gwałtowny rozwój. Dzieci szybko rosną, zwłaszcza w pierwszym roku życia, a wspomaga to oczywiście prawidłowa dieta. Początkowo niemowlęta piją wyłącznie mleko, które jest głównym pokarmem przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy życia. Początkowo nie potrzebują go jednak aż tak dużo – maluch pije często, ale mało. W pierwszych tygodniach życia powinien pić 6 – 8 razy na dobę, później, po 5 miesiącu życia ilość posiłków się zmniejsza.
W pierwszej dobie życia ilość mleka w porcji wynosi około 10 ml, później z każdym dniem dawkę tę zwiększa się o kolejne 10 ml, aż do momentu gdy dojdzie się do ilości 90 ml. Po przekroczeniu 3 tygodni życia i aż do 2 miesiąca podaje się dziecku 100 – 150 ml w czasie jednego karmienia. Po trzecim miesiącu jednorazowa porcja mleka to około 180 ml.
Jak poprawnie nosić niemowlaka?
Jednym z często spotykanych lęków wśród rodziców jest to, w jaki sposób nosi się niemowlę, by mu nie zrobić krzywdy. Nie jest to aż takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, więc nie ma się i czego bać. Ważne jest to, w jaki sposób podnosimy i trzymamy dziecko. W pierwszych miesiącach życia maluch nie potrafi utrzymać prostej pozycji, istotne będzie więc właściwe podtrzymywanie kręgosłupa i główki. Wsuwa się rękę pod jego plecy, by dłoń spoczęła na głowie, a przedramię na plecach, a następnie delikatnie unosi się w górę. Ciało powinno być lekko zgięte w fasolkę i nie należy go prostować, nóżki z kolei powinny być podkurczone.
Początkowo warto nosić dziecko na przedramieniu, jego główka powinna znaleźć się w gięciu łokcia, a dłoń tej samej ręki podtrzymuje przy tym pupę. Drugą ręką obejmuje się dziecko, w ten sposób tworząc koszyczek, w którym maluch będzie bezpieczny.
Kiedy zaczyna uśmiechać się niemowlę?
Gdy dziecko przychodzi na świat, jest jeszcze bardzo nieporadne – ma nieskoordynowane ruchy, wiele jego reakcji wręcz nieświadomych. Jeżeli więc mamy wrażenie, że maluch się do nas uśmiecha, to tak nie jest. W pierwszych tygodniach życia, na twarzy niemowlaka można dojrzeć wiele różnych grymasów, które mają charakter odruchowy. Na pierwszy świadomy uśmiech naszej pociechy trzeba jednak nieco poczekać. Pojawia się od dopiero około 6 – 7 tygodnia życia i wówczas pojawia się coraz częściej, będąc reakcję na widok bliskich sobie osób.
Niedługo zostanę po raz pierwszy mamą i właśnie takich artykułów brakuje mi w sieci! Najważniejsze informacje przekazane w prostej formie, bez zbędnej otoczki i lania wody 🙂