Suchy kaszel jest uporczywą dolegliwością, która występuje w początkowej fazie infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. U dziecka zazwyczaj mija po kilku dniach, czasem może jednak być objawem poważnych chorób. Jak leczyć kaszel suchy u dziecka domowymi sposobami?

jak leczyć kaszel suchy u dziecka

Suchy kaszel u dziecka – przyczyny

Kasłanie jest obronną reakcją organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych błony śluzowej o obrębie górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u dziecka jest rozwijająca się choroba, to zazwyczaj zakażenie wirusowe, przeziębienie, które ma łagodny przebieg.

Bywa jednak, że suchy kaszel u dziecka jest objawem przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, astmy, alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Domowe sposoby na kaszel suchy u dziecka

Sprawdzone metody naszych babć są skutecznym sposobem na kaszel suchy u dziecka. Poniżej lista środków, które jego łagodzą objawy:

kaszel suchy u dziecka-domowe sposoby

  • Napoje z miodem – podrażniona śluzówka gardła wymaga częstego nawilżania, więc niezależnie od wieku dziecko powinno pić częściej niż zazwyczaj. Skuteczne, bakteriobójcze właściwości ma miód, który można podawać dzieciom po pierwszym roku życia. Najlepiej dodać łyżkę miodu do ciepłego mleka, można dodać też łyżkę masła. Mikstura nawilża gardło, miód ułatwia odkrztuszanie, a tłuszcz powleka śluzówkę cienką, ochronną warstwą.
  • Herbatka z lipy – ciepła herbatka z lipy, napar herbaty z miodem lub sokiem malinowym hamuje odruch suchego kaszlu u dziecka.
  • Syrop z cebuli – skuteczny sposób walki z uporczywym, suchym kaszlem u dziecka, przeznaczony dla maluchów, które ukończyły już rok. Olejki eteryczne zawarte w cebuli wykazują silne właściwości antybakteryjne, działają też przeciwwirusowo.
  • Syrop z buraka – można podawać już nawet kilkumiesięcznym dzieciom.
  • Inhalacje – inhalacje z naparu ziołowego z lipy, rumianku, szałwii, czystka łagodzą ból i uczucie drapania w gardle. Podobne działanie mają inhalacje parą wodną, do której dodaje się olejek eukaliptusowy, tymiankowy, z sosny lub z majeranku.
  • Nawilżanie powietrza – dziecko z suchym kaszlem powinno przebywać w często wietrzonych pomieszczeniach. Ważne, aby powietrze w mieszkaniu było odpowiednio nawilżone, w tym celu można wykorzystać nawilżacz lub po prostu rozwiesić na kaloryferach mokre ręczniki.

Jak leczyć suchy kaszel u dziecka?

Sposób leczenia suchego kaszlu dziecka jest uzależniony od przyczyn dolegliwości i wieku malucha. Najczęściej wystarczają domowe sposoby, jednak bywa, że trzeba sięgnąć po środki z aptecznej półki.

Jeżeli kaszle niemowlę należy się udać bezzwłocznie do lekarza, w przypadku maluszka nie wolno samodzielnie podejmować się leczenia bez konsultacji z pediatrą. Kiedy stan starszego dziecka się nie poprawia, uporczywy i męczący suchy kaszel nie mija, towarzyszy mu gorączka bądź biegunka trzeba zasięgnąć lekarskiej porady. Tzw. szczekający kaszel u dziecka jest objawem zapalenia krtani, infekcja rozwija się szybko i utrudnia maluchowi oddychanie, dlatego wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Jak leczyć kaszel suchy u dziecka? Domowe sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *