W przypadku niemowląt ważnym zabiegiem jest oklepywanie ich pleców. Służy to przede wszystkim wsparciu malucha przy odkrztuszaniu, jako że w tym wieku odruch ten jest jeszcze słabo rozwinięty. Jak jednak robić to prawidłowo? Oto kilka porad, które w tym pomogą.

  1. Ubierz dziecko lekko
  2. Odpowiednie ułożenie ciała niemowlaka przy oklepywaniu
  3. Właściwe ułożenie dłoni przy oklepywaniu
  4. Sposób oklepywania ma znaczenie
  5. Regularne oklepywanie niemowląt

Kiedy oklepuje się niemowlęta?

Oklepywanie niemowląt i dzieci poniżej 1 roku życia jest ważne z dwóch głównych powodów. Po pierwsze wspomaga odkrztuszanie u dzieci, które w tym wieku nie mają jeszcze w pełni wykształconego odruchu i choć potrafią same kaszleć, jest to mało efektywne. Pomaga to więc w zachowaniu zdrowia i gdy dziecko jest np. przeziębione. Inne kwestia to profilaktyka, która pozwala na regularne usuwanie wydzielin zalegających w gardle. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić, aby było to i skuteczne i bezpieczne dla malucha.

1. Ubierz dziecko lekko

Wiele osób, zwłaszcza początkujących rodziców może obawiać się oklepywania dziecka, z racji tego, że nie chcą mu zrobić krzywdy. Nie ma się co bać – maluchy są wytrzymalsze, niż mogłoby się wydawać, ale i nie ma konieczności wkładania w to dużej siły. Niekoniecznie powinno się to robić też na gołą skórę i maluch powinien być jednak ubrany, ale niezbyt grubo. Cienka warstwa odzieży uchroni malucha i dzięki temu zabieg nie będzie bolesny.

2. Odpowiednie ułożenie ciała niemowlaka przy oklepywaniu

Aby ułatwić sprawę sobie i dziecku, bardzo ważna jest pozycja, w której się je oklepuje. Najprościej będzie niemowlę ułożyć brzuchem na swoich kolanach w taki sposób, by jego główka była niżej niż ciało. Dzięki temu zadziała grawitacja, a wydzielina zalegająca w gardle, przełyku czy płucach łatwiej się wydostanie, bez szkody dla maluszka.

3. Właściwe ułożenie dłoni przy oklepywaniu

Malucha oklepuje się przede wszystkim dłonią wygiętą w łódkę. Absolutnie nigdy nie powinno się tego robić otwartą płaską dłonią, ponieważ w ten sposób uderzenia będą mocniejsze i bardziej dotkliwe dla maluszka. Niewłaściwie ułożona dłoń, nawet wówczas, gdy nie będziemy wkładać w to żadnej siły może przynieść mu ból, ale tego właśnie chcemy uniknąć.

4. Sposób oklepywania ma znaczenie

Gdy wiemy już, jak trzymać dłoń, kolejną rzeczą jest właściwa metoda oklepywania. Cały zabieg zaczynamy od dolnej partii pleców, konkretnie od miejsca, gdzie kończą się żebra. Polega to na tym, by klepać w ciało od dołu do góry, kończąc tuż pod łopatkami. Należy pamiętać, że odkrztuszanie nie nastąpi od razu, zazwyczaj oklepywanie należy kontynuować przez około 5 minut, seriami po kilka razy. Gesty powinny być wykonywane energicznie, a w czasie klepania powinien być słyszalny głuchy odgłos.

5. Regularne oklepywanie niemowląt

W przypadku, gdy dziecko jest chore i bierze leki wykrztuśne, oklepywanie należy powtarzać nawet do 4 razy dziennie. Pierwszy taki zabieg powinno się wykonywać z samego rana, gdy maluch się obudzi – jak wiadomo przez noc w gardle, nosie i płucach dziecka może nagromadzić się sporo wydzieliny.

5 porad, jak oklepywać niemowlę

2 thoughts on “5 porad, jak oklepywać niemowlę

  • Oklepywanie się robi tylko przy produktywnym kaszlu. Przy suchym nie ma potrzeby, bo się robi jeszcze gorzej. Jeśli lekarz zaleca oklepywanie – okej. Na własną rękę nie ma co tego robić.

  • Ciekawe, jestem w ciąży i nikt nie mówił mi nic o oklepywaniu dziecka.. Może na szkole rodzenia będą coś mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *